Jump to content

KFP_Bartek's Blog

  • entries
    11
  • comments
    0
  • views
    3,669

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) - co to za twór, czym jest, czym się zajmuje ?

KFP_Bartek

4,538 views

Witam,

dzisiaj chciałbym państwu przybliżyć tematykę związaną z samą organizacją noszącą nazwę Biuro Informacji Kredytowej opiszę czym jest, czym się zajmuje, za co odpowiada jej działalność.

Wielu ludzi słysząc BIK od razu odpowiada, że nie nie jestem w BIKU, większość odbiera tę instytucję jako coś negatywnego, myślą że jeśli ktoś ich pyta o wpisy w BIK to oznacza, że są nierzetelnymi klientami, nic bardziej mylnego.

 

Biuro Informacji Kredytowej to organizacja, która zajmuje się gromadzeniem danych przesłanych przez Banki. Ma ona za zadanie monitorować jak dany klient spłaca zobowiązanie Bankowe (kredyt gotówkowy, hipoteczny, kartę kredytową, debet w koncie) ostatnio zaczęli również gromadzić informacje o spłatach zobowiązań pozabankowych potocznie mówiąc (chwilówek).

Każdy klient, który terminowo spłaca swoje zobowiązanie w Banku ma obliczoną punktację o której napisałem już poprzednim poście Biuro Informacji Kredytowej (BIK) - oznaczenia w raporcie , warunkiem jest to, żeby zapłacić minimum 6 rat, wówczas wspomniana punktacja zacznie się naliczać. Niestety nie ma możliwości zapłacenia na raz 6 rat, tutaj chodzi głównie o terminowość i wywiązywanie się z umowy kredytowej, czyli trzeba mozolnie spłacać swoje zobowiązanie, żeby przyniosło to dla nas korzyści o których opowiem poniżej.

 

Co jeśli powinie nam się noga ?

 

Biuro Informacji Kredytowej również odnotuje taką informację pod naszym PESELEM, informacja ta zostanie pobrana przez Bank przy najbliższym zapytaniu o kredyt. (Każda instytucja Bankowa pobiera nasze dane z Biura Informacji Kredytowej, podczas gdy przychodzimy do niej chcąc złożyć wniosek o jakiś produkt Bankowy.)

Nic złego się nie dzieje w naszej historii kredytowej, dopóki opóźnienie w spłacie jakiegoś produktu nie przekroczy 30 dni. (Takie opóźnienie chwilowo zaburzy naszą punktację, jednak gdy będziemy nadal spłacać terminowo to zobowiązanie bez poślizgów, punktacja wróci do normy.)

Problemy zaczynają się w momencie, gdy nasze opóźnienie przekroczy 30 dni, czyli wyniesie 31 i więcej, wówczas w naszej historii kredytowej zostanie odnotowane opóźnienie w spłacie, na podstawie którego Bank ma prawo odmówić nam udzielenia kredytu.

Oznaczenia podane i opisane są tutaj: Oznaczenia znajdujące się w raporcie z BIK

 

Jedno źle spłacone zobowiązanie może na tyle zaburzyć i zniszczyć naszą historię kredytową, że przez 5 najbliższych lat od daty spłaty i zamknięcia zobowiązania nie otrzymamy w instytucji bankowej kredytu gotówkowego ani innego zobowiązania.

Źle spłacane zobowiązania można usunąć ze swojej historii kredytowej, jednak o tym napiszę w kolejnych artykułach.

 

Co daje nam pozytywne spłacanie zobowiązania ?

 

Każdy Bank ma inny próg, który jest akceptowany żeby móc u niego wnioskować o produkt Bankowy, jednak jeśli nasza punktacja scorignowa, czyli ta która nalicza się poprzez terminowe spłacanie zobowiązanie Bankowego osiągnie próg około 500 pkt. wówczas mamy drogę otwartą do praktycznie wszystkich Banków i najlepszych ofert dostępnych na rynku, czyli takich przy których mamy najlepsze z możliwych parametry kredytowe (oprocentowanie, prowizję), niestety nie tylko terminowe spłacanie zobowiązania ma wpływ na ofertę jaką otrzymamy od Banku, ale i szereg innych czynników o których opowiem w najbliższym artykule.

 

 

 

Jeśli masz pytania odnoszące się do artykułu to oczywiście zapraszam do rozmowy.0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.