Jump to content

Meritum's Blog

  • entries
    2
  • comments
    0
  • views
    862

Pożyczki prywatne - ku rozwadze.

Meritum

5,430 views

Codziennie trafiają do nas osoby, które niefrasobliwie zaciągnęły pożyczkę prywatną.

 

Jeden z przykładów z ostatnich dni. Pani Małgosia napisała:

 

"(...) wzięłam pożyczkę prywatną w wysokości 50.000 zł, do zwrotu jest 94.000 zł, pośrednik wziął prowizje, obiecał że wszystko będzie dobrze, obiecał, że dostanę kredyt w banku, nie dostałam, muszę spłacić do końca września, inaczej muszę się wyprowadzić z domu.

Dlaczego nie mogę otrzymać kredytu w banku skoro spłaciłam długi?! Dlaczego są tacy oszuści? Czy normalny człowiek nigdy nie mający problemów z prawem nie może liczyć na pomoc tylko zostaje wykorzystany???"

 

Szanowni Państwo, już mniej więcej wiedzieliśmy co zobaczymy w BIK-u u tych Klientów w momencie kiedy czytaliśmy tego maila, ale dla potwierdzenia naszej intuicji poprosiliśmy Klientów o ściągniecie raportów z Biura Informacji Kredytowej.

 

I co ujrzeliśmy?

 

Ujrzeliśmy 8 pozycji kredytowych, niezamkniętych, nadal windykowanych. Klienci mają zatem do spłaty pożyczkę prywatną w wysokości 94.000 zł, kredytów niezamkniętych w wysokości 53.000 zł, innych pożyczek typu chwilówki na 17.000 zł, łącznie do spłaty: 164.000 zł

 

Przy czym nieruchomość nie należy już do nich, a do inwestora prywatnego, de facto są bez dachu nad głową, z większymi długami niż przed pożyczką prywatną… Bez szans na kredyt bankowy.

 

Do czego zmierzamy?

 

Przestrzegamy przed firmami, które udzielają pożyczek prywatnych bez sprawdzania statusu w BIK-u i BR-u, nie wymagają udokumentowania dochodów.

 

Jeśli widzą Państwo takie oferty oznacza to, że inwestor prywatny nie jest zainteresowany spłatą Państwa zadłużeń, a jest zainteresowany jedynie pomnożeniem swojego kapitału.

Oczywiście niesprawiedliwością byłoby winić inwestora.

 

On ma pieniądze, Klienci są dorośli, którzy posiedli umiejętność czytania, wyrazili chęć na wzięcia Kredytu, Inwestor wyraził również zgodę. Spotkali się u notariusza, podpisali umowę… Dorosły człowiek winien ponosić odpowiedzialność za swoje czyny.

 

Jednakże większość Klientów nie ma podstawowej wiedzy z zakresu finansów. Jeśli osoba udzielające pożyczki prywatnej powie wprost: „Droga Pani, pożyczka jest na rok czasu, za rok oczekuję kwoty „x” do spłaty, jeśli nie otrzymam zwrotu to nastąpi eksmisja z nieruchomości to w porządku.

Jeśli sprawa jest tak w oczywisty i uczciwy sposób postawiona a Klient wyraża na to zgodę, to nie powinno być problemu.

 

Jeśli jednak Inwestor przemilczy pewne niewygodne fakty, albo nie daj Boże zacznie opowiadać bajki jak w przykładzie powyższym („za rok Pani dostanie kredyt bankowy, to pewne!”) to jest to już przynajmniej niemoralne. Tak nie wolno czynić.

 

Jeśli warunkiem spłaty pożyczki prywatnej jest pozyskanie kredytu w Banku, to nie ma opcji. Trzeba ściągnąć BIK, Bankowy Rejestr, zajrzeć do KRD, Infomonitora i tak dalej. Klient musi mieć zdolność, czyli pracować i uzyskiwać stałe dochody. Bez tego ani rusz. Jeżeli Inwestor obiecuje kredyt bankowy na spłatę pożyczki inwestorskiej i zobowiązuje się do działania pod tym kątem to nie ma alternatywy: musi mieć wiedzę na temat sytuacji danych osób. Wiedzę dogłębną. A Klienci muszą przez 12 miesięcy (bo na tyle zwykle przydzielana jest pożyczka inwestorska) współpracować z Inwestorem.

 

Wtedy nikomu krzywda się nie dzieję, obie strony są zadowolone. I tak powinno być. Czego Państwu życzę.

 

--

z wyrazami szacunku

Ireneusz Miler2 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.