Jump to content

KFP_Bartek's Blog

  • entries
    11
  • comments
    0
  • views
    3,650

Kolejne 5 powodów dla których możesz nie otrzymać kredytu

KFP_Bartek

4,709 views

10) Wiek kredytobiorcy

W każdym banku, który udziela kredytów konsumpcyjnych istnieją również bariery wieku te minimalne jak i te maksymalne, zazwyczaj klienci są kredytowani przez banki między 21-70 rokiem życia, oczywiście bywają wyjątki i można znaleźć bank, który da kredyt klientowi, który na dzień zakończenia umowy kredytowej będzie mógł mieć nawet 85 lat, lub wziąć swój pierwszy kredyt już po uzyskaniu pełnoletności. Wszystko rozbija się o znajomość polityk kredytowych banków.

 

11) Źródło uzyskiwania dochodów

Z nabytego doświadczenia mogę napisać, że najmniej lubianą grupą klientów są osoby prowadzące działalności gospodarcze, pomimo tego że osoby te są niezależne, z powodzeniem prowadzą swój biznes od dłuższego czasu to niejednokrotnie mają problemy z otrzymaniem dobrego kredytu lub jakiegokolwiek kredytu. W tym miejscu należałoby się odnieść do każdej z formy rozliczania się z Urzędem Skarbowym, jednak o tym napiszemy inny artykuł bardziej obszerny. Osoby, które swoje dochody generują prowadzeniem działalności często proszone są o stertę dokumentów i zaświadczeń co bardzo często jest niemożliwe lub na tyle czasochłonne, że klient się poddaje (warto jest znaleźć odpowiedniego eksperta, który na starcie pobierze od Ciebie wszystkie potrzebne dokumenty i w całym komplecie złoży je do banku, żeby uniknąć niepotrzebnej gonitwy).

 

Kolejną grupą są klienci zatrudnieni na umowę zlecenie lub dzieło, tutaj często pokazuje się tendencja do odnawiania umowy z miesiąca na miesiąc, wiele banków będzie w stanie udzielić kredytu tylko na okres do końca danej umowy lub wcale nie będą rozmawiać z takim klientem, ale są i takie które przy wspomnianej umowie mogą zaproponować nawet 5 letni okres kredytowania.

Umowa o pracę - ta grupa klientów zalicza się do najliczniejszej w obecnych czasach, taki klient jest dobrze postrzegany prze bank, a jeśli pracuje w sektorze budżetowym lub w firmie, która zatrudnia powyżej 50 osób to na starcie ma zwiększone szanse na uzyskanie finansowania, bywa jednak i tak że umowa o pracę kończy Ci się za 2 lub 4 miesiące i ciężko jest znaleźć bank, który da kredyt na okres dłuższy niż czas trwania umowy, bywają banki, które bardziej badają klienta okres zatrudnienia wstecz niż w przód i przy spełnieniu kilku warunków można dostać kredyt na maksymalny z możliwych okresów danego banku. Oczywiście klienci, który pracują w mikroprzedsiębiorstwach też nie są skreśleni, należy na starcie po prostu pobrać od takiego klienta kilka dodatkowych dokumentów (to też zależy od sytuacji) żeby analityk niepotrzebnie nie przedłużał weryfikacji i wydał decyzję możliwie jak najszybciej a co najważniejsze, żeby była ona pozytywna.

Emeryci/renciści – grupa należąca do najbardziej lubianych, ponieważ taki klient ma pewne źródło dochodu, jeśli niestety renta jest na czas określony, ponieważ jest po zmarłym rodzicu to wszystkie banki udzielą kredytu tylko na czas trwania świadczenia. (Pomijam kwestie ofert dawanych na klik, ponieważ tam bardzo powierzchownie badane jest źródło dochodów klienta).

 

12) Praca za granicą

Wielu Polaków wyjechało za granice naszego kraju, aby pracować na lepsze jutro, po pewnym czasie bardzo duża rzesza tych ludzi chciałaby wrócić do kraju i rozpocząć nowe życie. Wielu próbuje uzyskać kredyt hipoteczny lub gotówkowy pracując jeszcze za granicą, aby po powrocie mieć jakiś start. Niestety pomimo „wysokich” dochodów uzyskanie kredytu w takim przypadku nie jest takie łatwe jak się większości wydaje. Banki, które udzielają kredyty gotówkowe w kraju można policzyć na palcach jednej ręki, coraz to niechętniej podchodzą do finansowania klientów, którzy uzyskują dochód poza granicami naszego państwa, wynika to z tego, że w razie niespłacania takiego zobowiązania bankowi a później komornikowi ciężko jest znaleźć takową osobę oraz zająć jej wynagrodzenie. Oczywiście osoby te nie są skreślone jednak warto jest zastanowić się wcześniej do jakiego kredytu chciałby się podejść i odpowiednio przygotować do przyszłego wniosku.

 

13) Złożenie wniosków w nieodpowiednich bankach

Jak już wspominałem wiele razy bywa iż klienci próbują na własną rękę znaleźć dla siebie rozwiązanie i w pogoni za szukaniem złotego środka biegają od banku do banku począwszy od tego, w którym mają konto osobiste a kończąc na czymkolwiek i szukają dla siebie kredytu łudząc się tym, że w końcu znajdą najlepsze rozwiązanie. Jest to jeden z najczęściej popełnianych błędów już tłumaczę dlaczego. Sytuacja każdego klienta jest inna, tak samo jest w bankach, każdy bank ma inną politykę kredytową i inne wymagania dotyczące klienta, który wnioskuje u nich o kredyt. Dla przykładu każdy bank inaczej podchodzi do:

- zdolności kredytowej (w jednym banku będziesz mógł płacić ratę na poziomie 60% swoich dochodów a w innym do 50%, są również banki które pozwalają do zadłużenia na poziomie 65-70% średniomiesięcznego dochodu)

- kwestii chwilówek (większość banków odrzuca klienta, który posiada widoczne w BIK chwilówki, my oczywiście wiemy które banki konsolidują takie zobowiązania, dzięki czemu szanse na uzyskanie kredytu wzrastają)

- przyjmuje inne koszty utrzymania (w zależności od zadeklarowanego miejsca zamieszkania banki przyjmują różne koszty utrzymania, standardowo jest to ok. 1000 zł na osobę, są jednak przypadki gdzie można te koszty są mniejsze lub większe)

- podchodzi do kwestii zapytań kredytowych (jeden bank będzie akceptował 3 zapytania w ostatnich 3 miesiącach, a inny 7 na przełomie ostatniego kwartału, prosperują również banki, które nie zwracają uwagi na zapytania)

- wieku kredytobiorcy (kwestia ta została opisana w podpunkcie 10)

-źródła uzyskiwania dochodu (prowadząc działalność w niektórych bankach z automatu podstawi Ci się okres kredytowania do 60 miesięcy lub kwota kredytu do 60 000 zł, można oczywiście znaleźć bank, który udzieli przedsiębiorcy kredytu na okres 120 miesięcy a kwota kredytu sięgnie nawet 200 000 zł.)

Takich zmiennych jest więcej, ale nie chodzi o to żebym teraz je wszystkie opisał, mam nadzieje że przynajmniej te argumenty przemówią do tego że czasami warto jest skorzystać z pomocy specjalisty, który procedury ma w jednym palcu, lub jeśli czegoś nie wie to nie owija bezsensownie w bawełnę tylko powie, że ustali tą informację i za chwilkę oddzwoni, ponieważ jak wiadomo nikt nie zjadł wszystkich rozumów.

 

14) Złe wypełnienie wniosku

Kwestia poprawnego uzupełnienia wniosku jest bardzo ważnym aspektem, wiele osób składa wnioski online lub dzwoniąc na infolinię próbują zorganizować dla siebie kredyt, 90% takich zapytań kończy się odmową, wynika to z tego że klienci źle wypełniają wniosek dodatkowo taki wniosek musi być zawsze dodatkowo sprawdzony, ponieważ nikt dotychczas tego kredytobiorcy nie widział, podał on jedynie swoje dane przez internet lub telefon.

Na formularzach kredytowych znajduje się wiele informacji, niektóre są bardzo istotne niektóre mniej, niemniej jednak trzeba mieć duże doświadczenie i wiedzę, żeby wiedzieć jak wypełnić wniosek, żeby nasze szanse na uzyskanie kredytu maksymalnie wzrosły a co najważniejsze kredyt został udzielony.

15) Branże niedozwolone

Nie od dzisiaj wiadomo, że banki udzielając kredyt kierują się ryzykiem, stąd istnieje coś takiego jak branże zastrzeżone. Często są nimi budowlanka, transport, lombardy, kasyna, niektóre banki nie chcą pożyczać pieniędzy również politykom. Tak jak było wspomniane powyżej każdy bank kieruje się inną polityką kredytową, którą ma narzuconą odgórnie.

Nieprawdą jest, że osoby zatrudnione na stanowisku kierowcy nie mają szans na uzyskanie kredytu, po prostu jeden bank często branżę tą traktuje z góry a drugi da kredyt bez mrugnięcia okiem. Analitycznie jest przy innych branżach.0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.