Jump to content

Czy zawsze niskie RRSO oznacza opłacalny kredyt?

Ekspert_Kredytowy

1,776 views

Najniższe RRSO na rynku? A może oprocentowanie wynoszące równe 0%? Takie reklamy sugerują niskie koszty kredytu, na czym zależy każdemu pożyczkobiorcy. Kuszą zatem okazją! Jednak zasada w myśl której niska Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania oznacza tani kredyt nie zawsze się sprawdza.

 

Czym jest RRSO?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) jest wskaźnikiem do szybkiego porównania kosztów ofert pożyczkowych - powinna uwzględniać wszystkie podstawowe koszty kredytobiorcy w związku z zawarciem umowy o kredyt, tj. odsetki, prowizje oraz składki ubezpieczeniowe. NIE UWZGLĘDNIA jednak opłat dodatkowych, jak koszty monitów za nieterminową spłatę rat, opłaty za kartę kredytową czy obsługę konta. Zestawiając możliwości warto sugerować się  nie tylko wysokością  miesięcznej raty, oprocentowaniem nominalnym czy kwotą prowizji, ale także właśnie RRSO, które jest cennym nośnikiem informacji dla oszacowania opłacalności kredytu. Nie zawsze jednak niska rzeczywista roczna stopa oprocentowania będzie tożsama z tańszą ofertą kredytu. 

 

Niższe RRSO a kredyt droższy?

Wskaźnik bierze pod uwagę przez jaki okres kredytobiorca dysponuje pożyczką. Może być stosunkowo niskie i wynieść kilka procent dla spłaty po 5 latach, bądź sięgać kilku tysięcy procent, przy spłacie skróconej do miesiąca. Podobnie sprawa się komplikuje przy porównaniu różnych systemów spłaty zobowiązania – może się bowiem okazać, że dla kredytu na taką samą kwotę w ratach równych i malejących wartości RRSO będą różne (przy ratach równych zapłacimy więcej odsetek ale RRSO będzie niższe, natomiast w przypadku malejących – odsetki będą mniejsze, a RRSO urośnie). 

 

Należy tym samym wnikliwie analizować i porównywać propozycje bankowe, pamiętając o tym, że RRSO nie jest informacją kompletną na temat całkowitego kosztu kredytu! Nasi doradcy z F24.pl służą swoim doświadczeniem i życzliwością w weryfikacji każdej opcji nieodpłatnie, zapewniając naszym Klientom pełną informację na temat kosztów pożyczek.0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.