Jump to content
michal28

Wzór pisma o cofnięcie przetwarzania danych osobowych przez BIK.

Recommended Posts

michal28

wiatm.

czy ktos z was jest w posiadaniu takiego wzoru,lub wie jak to zrobic.prosze o pomoc.dziekuje

pomocwkredycie
wiatm.

czy ktos z was jest w posiadaniu takiego wzoru,lub wie jak to zrobic.prosze o pomoc.dziekuje

 

To może być trudne aby od tak cofnąć przetwarzanie danych osobowych. Ogólnie jak wiem maja czas 5 lat na przechowywanie tych że informacji. Chyba że się mylę to niech mnie ktoś poprawi.

Cordul

Banki mogą przetwarzać informacje stanowiące tajemnicę bankową w zakresie dotyczącym osób fizycznych po wygaśnięciu zobowiązania wynikającego z umowy, pod warunkiem pisemnej zgody osoby, której informacje te dotyczą. Zgoda ta może być w każdym czasie odwołana (art. 105a ust 2 ustawy o prawie bankowym)

 

Taką pisemną zgodę na ogół podpisujemy razem z umową. Możemy ją odwołać pisemnie (pismo do banku, coś w stylu: "Niniejszym pismem cofam zgodę wyrażoną w dniu ... na przetwarzanie moich danych po wygaśnięciu zobowiązania wobec banku z tytułu...w oparciu art. 105 a ust. 2 Ustawy o prawie bankowym z dnia 16 czerwca 2005 roku (Dz.U.2002.72.665) i proszę o sporządzenie stosownego wniosku do Biura Informacji Kredytowej w powyższej sprawie). Wtedy dane o spłaconym kredycie nadal będą widniały w BIK, ale udostępniane będą tylko w celach statystycznych (przez 12 lat), a nie kredytowych, znaczy, że nie będą widoczne w raportach sporządzanych dla banków. Warto oczywiście sprawdzić w BIK za miesiąc czy dwa czy Bank dokonał modyfikacji.

 

Dopóki natomiast kredytobiorca nie spłaci kredytu lub miał opóźnienia powyżej 60 dni w spłacie rat i upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania go przez bank o zamiarze przetwarzania dotyczących jej informacji stanowiących tajemnicę bankową, bez jej zgody (art. 105a. ust 2 ustawy o prawie bankowym), to cofnięcie zgody nic nie da, dane te mogą być dalej udostępniane. Nie dłużej niż przez 5 lat co prawda, ale licząc dopiero od daty wygaśnięcia zobowiązania.

 

Tak to wygląda z prawnego punktu widzenia, ale w praktyce pewnie bywa różnie. Ja w każdym razie wyczyściłam sobie w ten sposób po spłacie stare wpisy kredytowe z zaległościami (do 30 dni) z GE Money i Sygma Banku.

aneczka1980

Dziękuje za wzór bo właśnie zastanawiałam się jak to zrobić :)

Luklis21

Czyszczenie BIK jest banalnie proste i bezpłatne, wystarczy opłacić list polecony :) Ale wcześniej najlpeiej sprawdzić na raporcie z BIK-u czy dane zadłużenie da się usunąć czy niestety musi minąć pięć lat.

Nika 2129

witam jak to zrobić żeby wyczyśćić z bik

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

X  POBIERZ RAPORT BIK