Skocz do zawartości

jaka wybrac walute w takim przypadku


mara2008

Rekomendowane odpowiedzi

witam. czytam, sledze coraz wiecej i mam metnitlik w glowie.

chcialaby wraz z meze wziazc kredyt na remont domu. a poniewaz obecnie zarabiamy w euro , od razu myslelismy o tej walucie.

chcielibysmy by nasza rata byla jak najnizsza mozliwie (okres 20 lat).

dostalismy kilka ofert kredytu w euro, ale tez w dolarach i zlotowkach.

i jak sie przyjrze to rata w euro jest zawsze wieksza. jak to sie dzieje, bo doradca namawia mnie na kredyt w tej walucie mimo ,ze rata jest wyzsza o nawet 300 zloty miesiecznie. (jeslibysmy brali pod uwage inna walute). jaka walute wybrac. czy pomysl euro lub dolarem jest dobry??

 

druga rzecz,ktora mnie meczy , a ktorej nie wiem to jak to jest przy splacie kredytu. czy my splacamy w euro?tzn. ze nasz zarobek nie jest przeliczany na zlotowki , a potem znow na euro.

moze wyjasnie jasniej. jesli zrobimy sobie staly przelew z konta z zagranicy na konto polskie ,konto banku to bank przyjmie przeliczone po kursie dnia euro, a nastepnie zmieni na euro?

 

czy nie mozna byloby zrobic tak ,ze my wysylamy pieniadze np. na konto walutowe (takie mamy), a potem rodzina czy ktos upowazniony dokonywalby wplat na konto banku?

wyjasnijcie mi, prosze.

Odnośnik do komentarza

witam, myślę że w obecnej sytuacji wybór waluty euro jest bardzo rozsądny. Najważniejsze jest właśnie to aby doradca wybrał taki bank w którym można spłacać kredyt w tej walucie bez przeliczania na PLN i z powotem na EURO. Jadnym z takich banków jest fortisbank ale znajdzie się jeszcze parę takich banków

Odnośnik do komentarza

Mara: pomysl jest dobry ale wlasnie pod warunkiem, ze nie bedzie podwojnego przeliczenia waluty.

Biorac kredyt w kazdej innej walucie, przede wszystkiem CHF lub USD masz "gwarancje" podwojnego przliczenia walut. Jednak jesli roznica na racie wynosi ponad 300 zl, to spread nie zniweluje tych kosztow. Nalezy dobrze przeliczyc, a przedw swsxzzystkim dokladnie przeliczyc wszystkie ofewrty z uwzglednieniem roznic kursowych.

W tej chwili jednak mozliwosc splaty w walucie nie jest standardem i ciezko bedzie znalezc taka oferte, ktora bedzie atrakcyjna cenowo.

Odnośnik do komentarza

Witam,

 

W Państwa przypadku, rozsądny wydaje się kredyt w euro. Po pierwsze, skoro zarabiacie Państwo w tej walucie, unikacie Państwo ryzyka walutowego.

 

Najlepiej byłby by, gdyby bank dawał możliwość spłaty w walucie obcej (wówczas moglibyście Państwo spłacać kredyt bezpośrednio z konta walutowego). W przeciwnym wpadku, tracilibyście Państwo na wymianie walut (dodatkowo, banki miewają dla kredytów hipotecznych większy spread, czyli różnicę pomiędzy kursem kupna i sprzedaży walut, więc kost przewalutowania mógłby być jeszcze większy - warto sprawdzić jak ustawione są widełki w danym banku, gdyż spread walutowy to koszt, który może zwiększać ratę o ok. 5%, a w niektórych bankach nawet o 12%!!!).

 

Może się jednak okazać, że bank dający możliwość spłaty kredytu w walucie obcej ma znacznie większą marżę i ostatecznie jest mniej konkurencyjny.

 

Oprocentowanie kredytu składa się z dwóch częśći. Jest to rynkowa stopa procentowabla dla danej waluty, po której banki mogą pożyczać pieniądze między sobą (WIBOR dla kredytó w polskich złotych, EURIBIR dla kredytu w euro, LIBOR na USD dla kredytów w dolarach i LIBOR na CHF dla franków szwajcarskich) oraz marża banku. Pierwsza część jest zmienna, ale dla danej waluty, banki operają się na tych samych stopach więc różniece w oprocentowaniu w poszczególnych bankach (dla kredytów w tych samych walutach) wynikają głównie z różnych marż banków.

 

WIBOR jest o około 3 punkty procentowe wyższy niż EURIBOR. Marże banków są niższe dla złotówek ale różnice te nie są na tyle duże, by całkowicie zniwelować różnicę WIBOR-EURIBOR. Stąd też raty kredytów w euro powinny być i tak niższe niż przy kredytach w PLN. (dziwi mnie zatem, że w ofercie którą Państwo otrzymaliście rata dla euro była wyższa).

 

Dla dolara w związku z tym, że stawka LIBOR jest jeszcze niższa, raty mogą być niższe w stosunku do rat w euro, ale kredyty w dolarze mają poważny mankament, a mianowicie duże ryzyko kursowe. Dolar charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością, a wahania kursu przekłądają se na wysokość rat (jeśli kurs dolara wzroasta, równowartość w złotych, a więc wysokość rat - rośnie).

 

Ponadto przy kredycie w dolarach dodatkowym kosztem jest spread walutowy.

 

W państwa przypadku, proponowałabym kredyt w euro, ale radzę sprawdzić ofertę w wielu bankach. Należy pamiętać, że marże dla danej waluty różnią się także w ramach jednego banku, zależnie od kwoty kredytu, czy wysokości wkładu własnego, więc konieczne jest rozpatrywanie indywidualnych przypadków.

 

Pozdrawiam

 

Salomon Finance

Odnośnik do komentarza

Po kolejnej obniżce stóp procentowych przez EBC oferta w Euro wydaje się jeszcze korzystniejsza.

Pamiętaj jednak żeby wybrać kredyt walutowy z możliwością spłaty w walucie kredytu i z rachunkiem walutowym. Skoro zarabiacie w Euro myślę, że powinniście zdecydować się na taką walutę kredytu.

Odnośnik do komentarza

policzylam sobie m.in w WBK. nie nie rozumiem. na stronie wyliczylam sobie odestki kredytu na 20 i 10 lat. wyszlo tak samo. poza tym oprocentowanie na stronie jest stale,(tzn. nie mozna wpisac swojego) i jest nizsze niz te ,ktore mi zaproponowano. moze strona jest nie uaktyualniona?

myslam, ze jak sie bierze kredyt na krotszy okres czasu to odsetki sa mniejsze.

Odnośnik do komentarza

Witam,

 

Pamiętać należy o tym, że są to tylko szacowane wielkości rat (np. bez dodatkowych kosztów okołokredytowych, poza tym oprocentowanie kredytów hipotecznych jest zmienne więc trzeba mieć świadomość że raty mogą się zmieniać). Ponadto przy kredytach w walutach obcych trzeba doliczyć spread walutowy - rata kredytu jest przez to ok. 5% wyższa, a tego kalkularot nie uwzględnia.

 

Pozdrawiam,

 

Anita Gapska

Odnośnik do komentarza

tzn. ze powinnam prosic bank lub doradcow o symulacje rat wraz spreadem?

 

i czy moge uzyskac odpowiedz na pytanie:

to ze jeden bank oferuje libor miesieczny jest gorsze od liboru 3 miecznego? czy to powinno miec wplyw na moj wybor wlasciwego dla mnie kredytu .

 

ktora w tych ofert powinna byc lepsza. libor 1m, marza 2,9% oprocentowanie 6,48% czy

libor 3m marza 2,75% a procentowanie 6,62%

Odnośnik do komentarza

Witam,

 

Obecnie spodziewane są obniżki stóp procentowych więc korzystniejszy moze być LIOBOR 1 M. (teraz oprocentowanie jest niższe i przy 1-miesięcznej stopie, jeśli bank opiera się na kontraktach terminowych, oprocentowanie może się szybciej dostosować do warunków rynkowych - jeżeli faktycznie stopy będą spadać to szybciej będzie można zauważyć zmniejeszanie się rat, ale z drugiej strony, jeśli stopy w toku spłacania kredytu będą wzrastać, rata także szybciej na to zareaguje)

 

W długim jednak okresie, a na taki przecież bierze się kredyt hipoteczny, różnice się niwelują więc nie ma większego znaczenia jaką stopę wybierzemy (tym bardziej, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będą się zachowywać stopy w przeciągu 30lat).

 

Odnośnie symulacji, jak najbardziej warto poprosić o symulację rat z uwzględnieniem spreadu. Kalkulatory niektórych banków mają tą opcję wbudowaną. Warto więc zapytać czy zostało to wcześniej uwzględnione oraz jak duży jest spread walutowy w danym banku.

 

Pozdrawiam

 

Salomon Finance

Odnośnik do komentarza

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...