Skocz do zawartości

Zajęcie konta przez komornika moja sytuacja


Maniek218

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wczoraj spędziłem tutaj chyba z 4 godziny i powiem Wam ze zgupiałem do reszty, więc tak

mam zajęcie na pensji w pracy otrzymuje na konto najnizsza krajowa reszta szla do komornika od 80 do 500zl roznie to bylo. Teraz oddala mnie sygma i komornik i wyslal do pracy tylko napisal o zajeciu konta. Mieszkam sam choruje na sm i jak to teraz bedzie wygladac jutro chce jechac do komornika ale nie wiem jak i na co sie przygotowac :( pomozcie bo z tamtych tematow to juz sam nie wiem czy ta najnizsza bede mogl wyplacac czy nie, konto wbk, bo jesli to nie to lepiej aby mnie zwolnili i zebym poszedl na kuronia na to wychodzi

 

przepraszam za pomylke działu

Odnośnik do komentarza

czytalem tez to :) ale nadal ledwo sie trzymam co jutro mu mowic bo on jest nowym komornikiem ze starym bylo wszystko ok do dogadania, czy bede mogl wyplacac najnizsza w kasie banku? nie mam innych wplywow

Odnośnik do komentarza

Napisane przez;

 

"" goguś ""

 

 

o tym ile można pracownikowi potrącić z wynagrodzenia powinien wiedzieć pracodawca, komornikowi nic nie musisz uzasadniać i komornik nic nie zabiera, zajęcie realizuje pracodawca i on za to odpowiada zgodnie z przepisami Kodeksu pracy - art. 84-90

 

http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/k0000003.pdf

 

Art. 871. § 1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości:

1) minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów,

przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu

składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych

- przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie

należności innych niż świadczenia alimentacyjne,

 

§ 2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone

w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

 

w obowiązującym stanie prawnym można mieć i pięciu komorników, ograniczenia w egzekucji pozostają bez zmian, jeśli nastąpi zbieg egzekucji sprawy trafią do jednego komornika

 

Przepis prawny:

art. 7731

§ 1. W wypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów niniejszego kodeksu.

 

§ 2. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.

 

§ 3. Przekazując sprawę, komornik obowiązany jest rozliczyć koszty egzekucji.

 

§ 4. Komornik, który stwierdzi swą niewłaściwość, w postanowieniu o przekazaniu sprawy zgodnie z właściwością wskazuje komornika rewiru, do którego sprawa zostaje przekazana. Jeżeli w rewirze, do którego sprawa zostaje przekazana, działa więcej niż jeden komornik, doręczając odpis postanowienia stwierdzającego niewłaściwość, komornik jednocześnie wzywa wierzyciela, aby w terminie 7 dni od doręczenia wezwania wskazał komornika, któremu sprawa ma zostać przekazana. Jeżeli wierzyciel w powyższym terminie nie dokona wyboru lub wskaże komornika, który nie jest właściwy, komornik przekazuje sprawę według własnego wyboru. Na wybór komornika z właściwego rewiru dłużnikowi skarga nie przysługuje.

Odnośnik do komentarza

Twoja pensja wpływa na rachunek bankowy i jest tam przelewana co miesiąc przez pracodawcę? Jeśli tak to jak pisał Goguś pracodawca odpowiada za wysokość wynagrodzenia i zgodnie z obowiązującymi przepisami ma obowiązek potrącać z Twojego wynagrodzenia wszystko powyżej najniższej krajowej, która zgodnie z przepisami Kodeksu pracy jest wolna od zajęć komorniczych.

Z rachunku bankowego powinieneś móc wypłacić pieniądze, które są Twoim wynagrodzeniem w określonej wysokości.

Nie ma możliwości aby komornik (nie ważne czy stary, czy nowy) zabierał środki do życia poniżej kwoty wolnej od zajęć komorniczych.

Czym innym jest zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego. Tam można Ci zabrać w zasadzie i teoretycznie każdą złotówkę (w końcu wynagrodzenie możesz odbierać gotówką), ale jeśli wynagrodzenie wpływan na konto i zapewne w tytule przelewu widnieje nazwa: "wynagrodzenie za pracę za miesiąc..." to tą kwotę musisz wypłacić bez najmniejszego problemu.

Odnośnik do komentarza

Od 24.08.05 obowiązują nowe przepisy k.p.c. dotyczące egzekucji z rachunku bankowego.

W myśl tych przepisów, wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat, nie dotyczy bieżących wypłat na wynagrodzenie za pracę wraz z podatkami i innymi ciężarami ustawowymi oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania - do wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Bank może dokonać wypłat na podstawie zezwolenia komornika.

Odnośnik do komentarza

dokladnie chodzi mi oto ze mialem juz go na pensji a teraz zajal mi konto bankowe jakby myslal ze nie wiadomo co tam mam :(, czyli z tego moral jest taki o ile dobrze zrozumialem, wszystko co wplynie na konto i nie bedzie wynagorodzeniem za prace bedzie szlo do komornika, a wynagrodzenie z zakladu pracy te minimum teraz 1111zl bede mogl wyplacic w okienku w banku tak bez problemu?

Odnośnik do komentarza
dokladnie chodzi mi oto ze mialem juz go na pensji a teraz zajal mi konto bankowe jakby myslal ze nie wiadomo co tam mam :(, czyli z tego moral jest taki o ile dobrze zrozumialem, wszystko co wplynie na konto i nie bedzie wynagorodzeniem za prace bedzie szlo do komornika, a wynagrodzenie z zakladu pracy te minimum teraz 1111zl bede mogl wyplacic w okienku w banku tak bez problemu?

Po wykorzystaniu kwoty wolnej na rachunku bankowym wszystko będzie przekazywane do komornika. W przypadku wynagrodzenia musisz złożyć stosowny wniosek o zwolnienie rachunku do tej wysokości.

Odnośnik do komentarza

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Podobne

    • Zajęcie komornicze i blokada konta.

      Witam niestety nie znalazłam odpowiedzi w innych postach .Obecnie mam zajęcie komornicze na rachunku bankowym i pobieram najniższą krajowa która mogę wypłacić jedynie w okienku banku. Wypłatę dostaje zawsze ostatniego i tu moje pytanie czy jeśli w tym miesiącu nie zdążę wypłacic wynagrodzenia ponieważ to wypada w Wielki piątek i przejdzie na kolejny miesiąc to komornik to potraktuje jako nadwyżkę i może wszystko zabrać ? Wtedy zostałabym bez środków aż do kolejnej wyplaty

      w Komornik, windykacja

    • Zajęcie egzekucyjne konta a ugoda zawarta z bankiem.

      Dzień dobry, Piszę ponieważ jestem pogubiony w całej mojej sprawie. Mam długi (35tyś) nie będę tłumaczył czy z mojej winy czy nie bo to już teraz nieistotne. Nie spłacałem długów, mam zajęcia egzekucyjne od komornika na koncie bankowym. Bank odezwał się do mnie z możliwością pójścia na ugodę i rozłożeniu spłaty na wygodne dla mnie raty a przy tym umarzają jeszcze całkowicie jakiś % zadłużenia. Podpisałem już z nimi umowę, mam wykaz spłat (data, kwota) ale zajęcie nadal widnieje. Czy zajęcie

      w Komornik, windykacja

    • Komornik a zajęcie konta bankowego.

      Cześć. Posiadam od dwóch miesięcy komornika siadł mi na konto. Pracuje na umowę o prace czas nieokreślony. Miesiąc temu na moim koncie bankowym było napisane: Pieniądze zwolnione z zajęcia: 3181,5 Teraz jest tak jak na zajęciu 0zł.... czy to oznacza ze jak dostane w najbliższym czasie wynagrodzenie to Bank nie zablokuje mi tych 3181,5 i komornik mi weźmie całe wynagrodzenie?

      w Komornik, windykacja

    • Zajęcie konta Urząd Skarbowy.

      Witam, kompletnie utknal mi temat z poczatku roku. Mialem umorzona pozyczke , dostalem pit i nie rozliczlem tego. Kilka miesiecy temu mialem zajete swoje drugie konto bankowe (na ktore w ogole praktycznie nie wchodze. Wszedlem dzisiaj i zobaczylem saldo na minusie ponad 700zl).    Wstepnie sie dowiadywalem ze jesli wplace pieniadze na konto i zglosze dyspozycje caly dlug sie splaci.   lecz mam pytania - czy cos mi za to grozi jesli splace to po ponad pol roku? Jakies d

      w Dla zadłużonych

    • Komornik a zajęcie wypłaty i konta bankowego.

      Witam jestem zielony w tych tematach i nigdzie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi. Jeżeli przykładowo zarabiam netto 8000zł komornik zajmuje z wypłaty z tego 50% czyli 4000zł to przelew 4000zł który dojdzie mi na moje konto bankowe jest bezpieczny czy z konta też komornik z tego jeszcze coś zabierze? Drugie pytanie czy jeżeli w firmie mam kartę żywnościową to czy komornik może ją zająć? 

      w Komornik, windykacja


×
×
  • Dodaj nową pozycję...
X  POBIERZ RAPORT BIK