Jump to content
Misi3k

Odzyskanie Zadatku przy kupnie mieszkanie

Recommended Posts

Misi3k

Witam mam pytanie jak bezpiecznie można załatwić sprawe zwrotu zadatku przy kupnie mieszkanie.

Sporzadziłem umowe przedwstepna gdzie wartość mieszkania jest 125 000zl a zadatek został wpłacony w kwocie 20 000 zl Chciałem sie starać o kredyt w 2 bankach ale w dniu dzisiejszym otrzymałem informacje z PKO BP oraz PeKaO S.A że nie ma możliwości refinansowania zadatku.

Linki
lzalewski

Te banki rzeczywiście nie refinansują zadatku. Jeśli wniosek ma być składany do tych banków to zwrot od sprzedającego musicie wpisać w umowie przedwstępnej.

Misi3k

Hmm to Możesz doradzić jak to wpisać w umowie przedwstepnej...

Zadatek otrzymam od sprzedającego po spisaniu aktu czy przed aktem tak żeby mnie nie wykiwał są to niby znajomi ale jak to sie mówi wśród znajomych nie ma interesów

lzalewski

Sformułowane powinno to być mniej więcej: "w dniu podpisania aktu notarialnego Sprzedający zobowiązuje się zwrócić kupującemu zadatek w kwocie...."

Misi3k

Czyli wniosek trzeba składać na 125 000zl a to że w umowie bedzie wpisane że sprzedający ma obowiązek przelania na nasze konto zadatku bank nie interesuje.

lzalewski

Dokładnie tak jest.

Misi3k

Ok dzięki wielkie

WMichal

Witam,

 

w PeKaO istnieje możliwość refinansowania zadatku czy zaliczki.

Nie ma możliwości tylko w przypadku kiedy była to zapłata np.: pierwszej raty wynikającej z harmonogramu. Niestety nie wszyscy doradcy z banku o tym wiedzą, bo mylą to właśnie z płatnością transzy.

 

Pozdrawiam

Michał Wójtowicz

Salomon Finance

Sentinel75

oczywiście, że PeKaO zrefinansuje zadatek, ale jedynie do wysokości 10% wartości kredytu czyli w tym przypadku bank odda 12.500 zł

Misi3k

Najgorsze jest to że w dniu podpisania umowy przedwstepnej byłem w banku i w obu powiedzieli że zadatek zostanie mi zwrócony a później w praniu wyszło jednak całkiem cos innego... 20tys zadatku przy kredycie na 125 000zl to całkiem pokaźna suma, szkoda było by żeby przepadł bo kwota miała być przeznaczona na remont.

lzalewski

Nieuzyskanie kredytu nie jest działaniem siły wyższej.

lzalewski

Nie pomagamy na forum w łamaniu prawa.

PlanFinance.pl

To jest raczej konsultacja dla prawnika, nie doradcy kredytowego.

hookah

Kurczę, akurat interesuje mnie temat, a nijak nie rozumiem sedna - zadatek jest przecież zabezpieczeniem bezzwrotnym w tym sensie, że kupujący nie odzyskuje go, gdy nie wypełni warunków umowy przedwstępnej, zaś sprzedający w takiej sytuacji musi zwrócić jego dwukrotność. Na jakiej zatem zasadzie kupujący chce odzyskać zadatek, gdy jednak kredytu nie otrzymał i zapisów umowy nie wypełnił?

WMichal

Jeżeli umowa przedwstępna przewiduje wyjątki takie jak nieuzyskanie kredytu to czemu nie :)

hookah

Ok, dziękuję. Zatem rozumienie w kierunku zaliczki, pomimo, że zadatek.

WMichal

Można tak powiedzieć:)

PlanFinance.pl

Widziałem w necie wyroki Sądu Najwyższego nakazujące zwrot zadatku w sytuacji, gdy kupujący nie otrzymali kredytu. Są to jednak bardzo indywidualne sytuacje. Dla bezpieczeństwa starałbym się zapisać w umowie zadatek z klauzulą, iż na wypadek nieotrzymania kredytu zadatek jest zwrotny.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.