Skocz do zawartości

Procedura egzekucji - kredyt mieszkaniowy na zakup TBSa z zabezpieczeniem hipotecznym inną nieruchomością


drama

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, sytuacja jest następująca: siostra uzyskała kredyt mieszkaniowy na zakup TBSa z zabezpieczeniem hipotecznym inną nieruchomością, notabene współwłaściciele dwójka rodzeństwa i matka podpisaliśmy zgodę na obciążenie owego lokalu hipoteką (udziały uzyskane w trybie spadkowym, po ojcu). Tymczasem siostra jako kredytobiorca wraz z mężem - współkredytobiorcą nie są w stanie obsłużyć zaciągniętego kredytu. Czy w obecnej sytuacji bank kredytujący zakup TBSa (dokumentacja docelowości kredytu) może domagać się sprzedaży partycypacji owego lokalu, czy tylko wyciąga dłoń bezpośrednio po hipotekę zabezpieczającą kredyt? Czy w takiej sytuacji chcąc spłacić hipotekę wraz z matką muszę na raz jednokrotnie uregulować kwotę hipoteki, czy mogę spłacać to w ratach po uzgodnieniu z bankiem. Na razie nie ma żadnych kroków egzekucyjnych, ale wiem że raty nie będą regulowane. Zaznaczam, że podpisując zgodę nie stawaliśmy się współkredytobiorcami, ani poręczycielami.

Odnośnik do komentarza

No jeśli Wasza nieruchomość jest zabezpieczeniem zakupu tbsa więc jest oczywistym że bank może próbować (w przypadku wypowiedzenia umowy) chcieć prowadzić egzekucję z tejże nieruchomości. Jest to jak najbardziej realny scenariusz zwłaszcza że wszyscy zgodziliście się na obciążenie tejże hipoteki jako jej właściciele - bez tego bank nie dokonałby wpisu. Egzekucja z nieruchomości z reguły jest ostatecznością, ale może się tak zdarzyć oczywiście. Lepiej żeby właściciele tbsa sami próbowali go "sprzedać".

 

Jeśli chcielibyście spłacić hipotekę możecie to zrobić jednorazowo albo w ratach - wszystko zależy od Waszej umowy z bankiem.

Odnośnik do komentarza

Są dwie opcje rozwiązania sytuacji.

1. Niech siostra z mężem poszukają przejemcy długu. Jeżeli takiego znajdą i bank wyrazi zgodę, to poręcznie upada ( może jednak trwać nadal, jeżeli poręczyciele wyrazili na to zgodę). Notabene jednak jesteście Państwo dłużnikami rzeczowymi banku ( a dokładnie dłużnikami hipotecznymi). Niestety, dokonaliście Państwo czynności bezpośrednio z bankiem i w razie czego bank będzie miał prawo wystawić BTE przeciwko, także można by powiedzieć, że jednak Państwo poręczyli za siostrę i jej męża rzeczowo ( nieruchomością).

2. Jeżeli macie Państwo możliwości płatnicze, niech Państwo przejmą dług w zamian za przejęcie własności TBSa. Wtedy siostra z jej mężem staną się najemcami tego mieszkania od Państwa i niech choć trochę próbują dokładać się do raty za mieszkanie. Jak staną na nogi (czego im życzę), to wtedy może dojść do zwrotnego przeniesienia własności nieruchomości na nich ze spłatą Państwa.

3. Istnieje jeszcze inne rozwiązanie, o którym oficjalnie nie mogę napisać z oczywistych względów.

Odnośnik do komentarza

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...
X  POBIERZ RAPORT BIK