Jump to content
andurb

Fundusze inwestycyjne - gdzie warto ulokować 10.000?

Recommended Posts

andurb

Witam,

 

zamierzam w najbliższym czasie zainwestować w fundusze kwotę 10.000 zł. Nigdy wcześniej tego nie robiłem - korzystałem z lokat, ale wszyscy wiemy jakie są w tej chwili oferty bankowe. Po lekturze podstawowych informacji o FI stwierdziłem, że chyba najlepiej będzie podzielić mój portfel na kilka funduszy stabilnego wzrostu, obligacji i zrównoważonych. Czy ktoś z Państwa doradziłby na co zwrócić uwagę, któremu warto się przyjrzeć i gdzie warto zainwestować? :joyous:

 

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc i odpowiedzi. Pozdrawiam!

Linki
ak.kowalewsk

Przede wszystkim warto zwrócić na koszty funduszy inwestycyjnych, które potrafią niestety być zabójcze.

 

Na pewno dobrym pomysłem jest kupno kilku funduszy, jakich, to już zależy od Pana preferencji, awersji do ryzyka. Jeżeli ma to być inwestycja długoterminowa to na pewno warto cześć zainwestować w akcje, poprzez albo fundusz akcji, lub fundusz stabilnego wzrostu. W długim terminie to właśnie one osiągają najwyższe stopy zwrotu.

Jeżeli chodzi o funduszy obligacji myślę że istotne jest to, że historyczne wyniki są nie możliwe do osiągnięcia w przyszłości, na tym rynku, przede wszystkim obligacji skarbowych jest ogromna bańka spekulacyjna, więc raczej podchodził bym bardzo ostrożnie do nich.

Ciekawą alternatywą są obligacji korporacyjnych, które przy trochę wyższym ryzyku mają szanse przynieść wyższe stopy zwrotu w porównaniu do zwykłych fundusz obligacji skarbowych.

 

Pozdrawiam

Sentinel75

jakie ryzyko akceptujesz? na jaki czas chcesz te fundusze kupić?

co zrobisz jak na rachunku zamiast 10kzł będzie 8kzł?

andurb

Szanowni Państwo,

 

serdecznie dziękuję za powyższe odpowiedzi. Chciałbym Państwa zapytać o Państwa opinię na temat następującego planu inwestycji w funduszach mBanku - mbank.pl/indywidualny/inwestycje/fundusze/dobrze-lokujace/:

 

5.000 zł na mFunduszu dla każdego (stopa zwrotu 2% w skali roku)

3.000 zł na mFunduszu dla aktywnych (stopa zwrotu 5% w skali roku)

2.000 zł na mFunduszu dla odważnych (stopa zwrotu 8& w skali roku)

 

Planuję inwestycję długoterminową, tzn. minimum na 10 lat. Ewentualne ryzyko chciałbym zamknąć w kwocie 2.000 zł.

 

Pozdrawiam.

ArFeN

zamiast tego na 2% bym wziął Unikorona pieniężny

Xardax

Anurb 10.000 zł zainwestuj w dwa stare samochody po 5000zł. Sprzedasz je po 6500 zł i masz 3000 zł zwrotu...a nawet jak zarobisz mniej to będzie i tak więcej niż da ci najlepszy fundusz.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.