Jump to content
zastaw

Tworzymy nową inną platformę pożyczkową, pod zastaw.

Recommended Posts

zastaw

Witam wszystkich, z prośbą o opinię.

Wpadliśmy z kolegami na pewien dziwny pomysł i wieczorami w piwnicy, dewelopujemy portala, oczywiście innego niż wszystkie-społeczny portal aukcyjny sprzedający produkty, z możliwością ich odkupu w określonym terminie, czyli jak uniknąć nie modnych aktualnie słów „zastaw” lub „e-lombard”. Idea jest prosta: prawdziwy społecznościowy portal świadczący pożyczki pod zastaw, czyli „sprzedaż z opcją odkupu” biorąc pod uwagę wchodzące regulacje prawne. Biedni ludzie wystawiają fanty, krwiopijcy licytują tylko to, pod co chcą pożyczyć, lub w razie niespłacenia posiąść przedmiot pożądania.

Teraz poważnie:

Korzyści

Osoba wystawiająca przedmiot może pozyskać wyższą sumę pożyczki niż w lombardzie tradycyjnym, w dodatku taniej (pełen koszt do 15% miesięcznie). Osoba kupująca może uzyskać do 5% zysku w ciągu 30dni lub w razie niewykupienia przedmiotu przejąć go znacznie poniżej ceny rynkowej.

Procedura aukcyjna

Osoba sprzedająca przedmiot (Sprzedający) po zarejestrowaniu się wystawia przedmiot z możliwością wyboru 4 trybów czasowych : 3 godziny (szybka akcja), 6 godzin, 12 godzin, 24 godziny oraz opcji okresu wykupu (tydzień, 2 tygodnie, miesiąc). Po zakończeniu aukcji , system informuje zwycięskiego oferenta (Kupującego) o konieczności natychmiastowej wpłaty wylicytowanej kwoty na konto platformy (Platforma musi posiadać konto w każdym z banków, vide internetowe kantory wymiany walut). Platforma generuje umowy kupna-sprzedaży dla obu stron. Platforma informuje pracownika terenowego (spółka zewnętrzna – Depozytariusz), wybranego miejscowo przez Sprzedającego o transakcji. Sprzedający podpisuje w wybranym przez siebie miejscu umowę sprzedaży z możliwością odkupu, przekazuje przedmiot umowy (sprawdzany przez Depozytariusza co do zgodności ze specyfikacją aukcji) i odbiera wylicytowaną kwotę pomniejszoną o prowizję Platformy i Depozytariusza .

Przedmiot umowy w okresie trwania pożyczki przechowywany jest przez Depozytariusza.

Po upływie czasu umowy albo Sprzedający odkupuje przedmiot wraz z umownymi odsetkami na rzecz Kupującego i odbiera przedmiot umowy od Depozytariusza , albo przedmiot umowy zostaje wysłany do Kupującego na jego koszt albo zostaje wystawiony do sprzedaży przez Platformę, za sumę określoną przez Kupującego na afiliowanym portalu sprzedażowym lub w postaci aukcji na platformie.

Co o tym sądzicie?

Linki
prezesik24

Fajny pomysł, ale moim zdaniem bardziej przydałaby się tutaj opinia kancelarii prawnej, aniżeli stwierdzenia że pomysł jest dobry :)

zastaw

Opinie prawną z renomowanej kancelarii prawnej mamy, poza tym, 18.11 jest spotkanie z ludźmi z MF, podobno chcą odpuścić i portalom pożyczek społecznościowym i lombardom, jeżeli nie przekraczamy maksymalnego RRSO, a nie przekraczamy

pozdrawiam

prezesik24

No to jeżeli tak, to sądze ,że taki portal może być bardzo dobrym rozwiązaniem.

zastaw

Dzięki, za potwierdzenie słuszności naszej biznes idei.

Powoli chcemy przy pomocy tego forum, jak i social media, budować społeczność ludzi zainteresowanych naszą platformą, szczególnie pod kątem inwestowania w zastawy.

Chcemy stworzyć ten portal z Wami, dlatego jesteśmy otwarci na Wasze sugestie.

To ma być biznes naprawdę społecznościowy.

Tym bardziej, że oprócz możliwości udzielania pożyczek pod zastaw, damy także możliwość bycia depozytariuszem.

pozdrawiam,

Maciek86
Dzięki, za potwierdzenie słuszności naszej biznes idei.

Powoli chcemy przy pomocy tego forum, jak i social media, budować społeczność ludzi zainteresowanych naszą platformą, szczególnie pod kątem inwestowania w zastawy.

Chcemy stworzyć ten portal z Wami, dlatego jesteśmy otwarci na Wasze sugestie.

To ma być biznes naprawdę społecznościowy.

Tym bardziej, że oprócz możliwości udzielania pożyczek pod zastaw, damy także możliwość bycia depozytariuszem.

pozdrawiam,

Dyspozytariusze mieliby być mobilni, czy stacjonarni? A może model mieszany?

Jaką bazę dyspozytariuszy powinniście mieć, żeby obsłużyć całą Polskę?

Żeby taki dyspozytariusz wyszedł na swoje, to musiałby deponować kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) sztuk towaru miesięcznie (licząc towary po kilkaset złotych, bo chyba takie są najpopularniejsze w lombardach).

Liczyliście, jaki obrót musielibyście mieć, żeby utrzymać ludzi oraz wyjść na swoje?

 

Pomysł sam w sobie wydaje się ciekawy, ale nawet najlepsze pomysły potrafią przepaść, jak wrzuci się wszystko do excela.

zastaw

Witam,

Dzięki za merytorycznego posta :)

Trafił Pan w sedno, czyli najsłabszy (jak na razie) punkt systemu.

Żeby osiągnąć racjonalne pokrycie całego kraju, potrzebujemy ok 500 Depozytariuszy, skąd ta liczba, największa z grup lombardów stacjonarnych "Loombard" posiada ok 700 punktów i jest dosłownie wszędzie.

W tej chwili na etapie developowania, wdrażamy funkcjonalność polegającą na następującej procedurze:

Aukcja została zakończona, informacja o niej wraz z opisem przedmiotu, trafia do okolicznych Depozytariuszy, którzy sami oceniają czy mają warunki do przechowywania przedmiotu (gabaryt, masa) i potwierdzają chęć przechowywania depozytu. Po sprawdzeniu przedmiotu i podpisaniu umowy depozytu z klientem i platformą, pożyczkobiorca dostaje kod PIN i odbiera kasę z najbliższego bankomatu (depozytariusz nie wypłaca pieniędzy-kwestia bezpieczeństwa).

Odpowiadając wprost - model mieszany, mobilni i stacjonarni.

Co do cyferek, czyli excel - statystyczny punkt z grupy Loombard, robi ok 50 tys obrotu miesięcznie, co daje wg naszych prowizji ok. 2500 pln zysku brutto miesięcznie dla Depozytariusza (każdy Depozytariusz, jsst przez nas ubezpieczany od oc).

Ani to mało, ani dużo.

Jakie proponujemy realne rozwiązanie, mamy znów model mieszany:

1. Prowadzisz sklep z piłami spalinowymi w Teresinie (przykład, znany mi personalnie, bo odbyłem z przemiłym właścicielem rozmowę w naszej sprawie) wpada Ci miesięcznie 2500 za 2-3 godziny roboty, na sklepie i tak masz towar za 200 tysięcy, więc masz stosowne zabezpieczenia i ubezpieczenia. W dodatku polecając nasze usługi klientom, masz więcej depozytów i zysków, bo klienci wolą deponować u Ciebie. Reasumując będąc depozytariuszem, uzyskujesz nowy strumień przychodów, do istniejącego biznesu.

 

2. Jesteś Pożyczkodawcą na naszej platformie, część kasy zarabiasz na odsetkach, część na sprzedaży nie odkupionych przedmiotów i jeszcze przechowujesz przedmioty, czyli masz 3 strumienie przychodów.

Opracowujemy właśnie system bonusów dla Pożyczkodawców z tego tytułu, czyli jeśli jesteś jednocześnie Depozytariuszem to masz 1% więcej odsetek naszym kosztem itp.

 

Natomiast po to rozmawiamy, żeby przed startem platformy (ok. 3 miesięcy) dopracować model.

Jesteśmy społecznościowi, a nie wszechmądrzy :)

pozdrawiam,

prezesik24

Macie już jakiś wstepny zarys graficzny platformy ? Na jakim systemie będzie działać?

ak.kowalewsk

Chyba nie odpuszczają portalom społecznościowym, w serwisie kokos.pl od 1 stycznia 2018 osoby prywatne nie mogą być inwestorami. BTW, to szybko się prawnicy kokosa.pl obudzili :)

Po za tym kwestia tego czy pożyczki społecznościowe i lombardy podpadają pod ustawę o kredycie konsumenckim to obszar Ministerstwa Sprawiedliwości, a nie MF.

zastaw

Witam,

Mamy elementy graficzne naszego systemu identyfikacji.

System? a o co dokładnie pytasz?

Powiem tyle, będzie bezpiecznie, i będzie stały audyt bezpieczeństwa.

Serwery w Europie, ale poza UE, spółka prowadząca platformę w UE, ale poza RP - żeby wszystkim było bezpiecznie:)

pozdrawiam,

 

- - - Uaktualniono - - -

 

Kokos pozyskał własne środki na pożyczki, więc może podziękować pożyczkodawcom, finansowo na razie nie rezygnuje z pożyczkodawców.

Jeśli MF i MR grzecznie "poproszą" resort ZZ zwany Sprawiedliwością, w dosyć błahej sprawie, to MS raczej ustąpi.

Jeszcze jedno - pomysł na wciągnięcie "social lendingu" do jednego wora z chwilówkami, oprócz tego, że jest durny, to jeszcze sprzeczny z polityką UE.

W razie czego klienci będą sprzedawać z opcją odkupu, zgodnie z Kodeksem Cywilnym, czego nie można zrobić przy czystych pożyczkach społecznościowych.

pozdrawiam

ak.kowalewsk

Zapomniałem jeszcze o KNF, ze swoim rejestrem, ostatnio coraz bardziej aktywna w zwalczaniu tego typu wynalazków...

zastaw

Zaraz dojdziemy do podobieństw naszego "wynalazku" z "Amber Gold"

Mamy opinie prawną, jeśli chodzi o stan prawny na dziś - a co stanie się w styczniu 2018 zobaczymy, my robimy swoje.

Jeśli trzeba będzie, wystartujemy na innym rynku UE, nie mamy kompleksów :)

zastaw

Witam,

Po szeregu wszelakich uzgodnień z prawnikami, doszliśmy do następującego modelu naszego biznesu:

My rejestrujemy spółkę, wpłacamy kapitał, zgłaszamy do rejestru zgodnie z ustawą. Następnie, sprzedajemy chętnym udziały za symboliczne 50 zł plus 25 zł za notarialne potwierdzenie podpisu. Co daje bycie udziałowcem spółki? Każdy z udziałowców dostaje od Zarządu upoważnienie do otworzenia rachunku spółki, którego jest jedynym i wyłącznym dysponentem. Następnie udziela spółce pożyczki w określonej przez siebie wysokości i przelewa na utworzony przez siebie rachunek. Udziela pożyczek, działając w imieniu spółki, do wysokości sumy na rachunku, a wynagrodzenie pobiera jako odsetki od udzielonej spółce pożyczce (określone algorytmem, czyli 5% od realnie pracujących pieniędzy miesięcznie).

Teraz mamy już pełną zgodność z prawem a inwestorzy mogą czuć się bezpieczni.

pozdrawiam

ak.kowalewsk

Ciekawy pomysł. Mam jednak wątpliwość co do bezpieczeństwa.

Załóżmy że inwestor przelewa 10 000 zł jako pożyczka na utworzony przez siebie rachunek. Następnie udziela pożyczek na tą kwotę i wyniku czego jego rachunek wynosi 0 zł. W tym momencie do czego inwestor ma prawo:

DO udzielonych pożyczek nie - bo udzieliła je spółka.

Rachunek bankowy - 0 zł

Ma tylko wierzytelność wobec spółki wynikającą z umowy pożyczki - trochę słabo - dla mnie to żadne bezpieczeństwo. Równie dobrze można sobie kupić obligacje spółek udzielających pożyczek pozabankowych na rynku wtórnym GPW lub na rynku pierwotnym.

zastaw

Inwestor w wypadku spłaty pożyczki ma w umowie wygenerowanej przez spółkę/platformę wskazany swój firmowy rachunek, czyli kasa trafia bezpośrednio do niego. W przypadku nie spłacenia pożyczki, przedmiot zastawu trafia do inwestora wraz z pełnomocnictwem do sprzedaży w imieniu spółki i zasileniem sumą pozyskaną ze sprzedaży swojego rachunku.

Pokaż mi obligacje spółek z GPW lub rynku pierwotnego dające 5% miesięcznie plus ew. drugie 5% za usługę depozytu?

Jeszcze jedno, dążymy w modelu do tego, żeby każdy z inwestorów był także depozytariuszem, w momencie zawarcia umowy pożyczki, zostaje zawarta umowa depozytu i pożyczkodawca doskonale wie u którego z "kolegów z firmy" znajduje się "jego" przedmiot. Druga rzecz, że wszystkie depozyty są z automatu ubezpieczane.

prezesik24

Kiedy macie w planach uruchomienie platformy ?

zastaw

Na początku 2018 roku, raczej luty.

 

Szanowni,

Jak na razie jest to projekt tworzony przez ludzi na etatach, po godzinach, za własne środki.

Jak przyjdzie inwestor to przyspieszymy :)

Są chętni?

To pw

pozdrawiam

zastaw

Drobny komunikat:

Poszukujemy osoby/firmy, która podejmie się prowadzenia całości komunikacji marketingowej firmy. Dla której kampanie w social mediach nie mają żadnych tajemnic, dla której public relations to drugie imię, a jeśli jeszcze posiada doświadczenie w fintechu to idealnie

Kontakt przez pw

pozdrawiam,

Bartasg17

Platforma już ruszyła?

Nevio.

Troszkę minęło od ostatniego posta, czy ktoś orientuje się jaki jest adres platformy ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Nowa Mazda 6 2019 SkyPassion

   Jestem szczególnym przypadkiem z powodu sytuacji związanej z przychodami: moja działalność działa od roku 2010, jednak od kilku miesięcy generuje bardzo małe obroty z powodu przejścia na umowę o pracę, która stała się dla mnie głównym źródłem dochodu (10k+ netto/mies). W bieżącym roku działalność była po raz pierwszy dwukrotnie zawieszana na krótkie okresy i nadal jest zawieszona; chciałbym ją jednak reaktywować w ograniczonym zakresie i od razu wziąć na nią samochód. Zastanawiam się jak leasing

   in Leasing

  • Leasing nowa Toyota Corolla TS Kombi 2.0 Hybrid

   Witam, proszę o ofertę leasingu operacyjnego z ubezpieczeniem GAP (może być płatne jednorazowo, jeżeli wychodzi korzystniej). Z góry dziękuję za odpowiedzi.   Od kiedy istnieje firma: 05-2018 Wiek przedsiębiorcy: 31 Przedmiot leasingu: Toyota Corolla TS Kombi 2.0 Hybrid Dynamic Force Rok produkcji: 2019 Nowy czy używany: Nowy Kto będzie dostawcą: Autoryzowany sprzedawca Wartość netto przedmiotu leasingu: 120000 zł Czy będzie wystawiona faktura z pełny

   in Leasing

  • Nowa Opel Astra - Leasing lub najem długoterminowy

   Witam, uprzejmie proszę o ofertę leasingu z maksymalnym wykupem z obsługą serwisową lub (lepiej) wynajmu długoterminowego.   Od kiedy istnieje firma: 01-08-2014 Wiek przedsiębiorcy: 26 Przedmiot leasingu (rodzaj, marka, model): OPEL Astra Hatchback 1.6 200km Rok produkcji: 2018 Nowy czy używany: Nowy Kto będzie dostawcą (autoryzowany sprzedawca, komis, inna firma, osoba prywatna): Autoryzowany Sprzedawca Wartość netto przedmiotu leasingu: 75 609,76 Cz

   in Leasing

  • Leasing Nowa OPEL Astra Hatchback 1.6 200km

   Witam, uprzejmie proszę o ofertę leasingu operacyjnego z możliwością wykupu prywatnego, ubezpieczeniem GAP oraz możliwością wyjazdów poza granice Polski.   Od kiedy istnieje firma: 01-08-2014 Wiek przedsiębiorcy: 26 Przedmiot leasingu (rodzaj, marka, model): OPEL Astra Hatchback 1.6 200km Rok produkcji: 2018 Nowy czy używany: Nowy Kto będzie dostawcą (autoryzowany sprzedawca, komis, inna firma, osoba prywatna): Autoryzowany Sprzedawca Wartość netto przedmi

   in Leasing

  • Zadekretowano nową sprawę w E-sądzie.

   Witam, pierwsza sprawa w e-sądzie w zakładce ,,moje sprawy" ze statusem, zadekretowano-nowa, z datą dzisiejszą. Co robić dalej? Czekać na doręczenie papierów pocztą?  

   in Dla zadłużonych

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.