Jump to content
tamon_sahr

Nadpłata kredytu MDM przed nowelziacją.

Recommended Posts

tamon_sahr

Witam

Podpisałem umowę kredytową w marcu 2015 roku. Umowa MDM jest przed nowelizacją ustawy, czyli nadpłata kredytu może być dowolną kwotą. Chyba, że się mylę? Po nowelizacji jest to kwota do wys. uzyskanego dofinansowania.

Chciałbym nadpłacić kredyt większą kwotą niż uzyskane dofinansowanie. Do tej pory nadpłaciłem na wszelki wypadek tylko kwotę o wys. dofinansowania.

Pisałem w tej sprawie do banku Santander (stary DB) jak i do BGK. Niestety spychologia z jednych na drugich jak to w naszym kraju i nie uzyskałem ani od jednego ani drugiego podmiotu konkretnej odpowiedzi.

Domyślam się, że mam racje i mogę nadpłacić kredyt dowolną kwotą ale wolałbym mieć oficjalne stanowisko banku niż potem udowadniać i się tłumaczyć w BGK i szwendać się po sądach,.

Linki
Mr Tomek

poczekaj zatem na oficjalne stanowisko z banków

 

Nowelizacja w innych kwestiach działała od chwili wejścia, podejrzewam że w tym wypadku będzie tak samo

tamon_sahr

Żaden bank nie wyraził swojego stanowiska. DB zbył mnie i powiedzieli, że mam pytać w BGK. A BGK powiedziało, że to nie ich sprawa i mam się zgłosić do DB.

PlanFinance.pl

Wygląda na to że będzie po Twojej myśli :)

 

Zapis z ustawy po nowelizacji mówi:

 

Art. 14. 1.W przypadku gdy nabywca w okresie 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania:

1) .

2) .

3) .

4) .

5) dokonał wcześniejszej spłaty całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego

– część finansowego wsparcia udzielonego nabywcy podlega zwrotowi do Funduszu Dopłat w kwocie odpowiadającej iloczynowi kwoty uzyskanego dofinansowania wkładu własnego oraz wskaźnika równego ilorazowi liczby pełnych miesięcy pozostających do zakończenia okresu 5 lat i liczby 60.

 

Nowelizacja mówi jednocześnie:

 

Art. 2. Do umów kredytu zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy nie stosuje się przepisu art. 14 ust. 1 pkt 5 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.

 

Pamiętaj że nie jestem prawnikiem :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.