Jump to content
Guest

Splata calosciowa a dyspozycja

Recommended Posts

Guest

Witam :)

 

Czy bank przy kredycie konsolidacjinym po tym jak wplacila pieniazki wysyla zawsze dyspozycje do drugiego banku w celu zamkniecia kredytu? Jak to dokladnie dziala?

 

Dziekuje za odpowiedz jak dobrze ze sa tacy ludzie jak WY!

 

Z powazaniem

Maciek86

Niestety tak się nie dzieje.

To Ty masz po swojej stronie obowiązek poinformować bank, na który wpłynęły środki, że chcesz nadpłacić/spłacić kredyt. W przeciwnym razie środki mogą sobie leżeć na koncie technicznym i bank może sobie co miesiąc pobierać ratę (kapitał + odsetki), a za kilka miesięcy okaże się, że środki się skończyły, a Ty masz do spłaty nadal sporo pieniędzy.

Co innego, jeśli w umowie wskazany jest specjalny numer rachunku do nadpłat/wcześniejszej spłaty. Wówczas bank powinien z automatu przeliczyć nadpłatę i ew. zamknąć zobowiązanie, jeśli wpłacona jest odpowiednia ilość środków.

 

Ja zawsze moim klientom podkreślam jedno- to klient ma dbać o to, żeby jego historia kredytowa wyglądała dobrze. Jeśli zrobiłeś konsolidację, to skontaktuj się z bankiem, w którym spłacałeś zobowiązanie nie tylko po to, żeby Pani na infolinii powiedziała, że jest spłacone. Poproś o zaświadczenie o tym, że zobowiązanie jest spłacone i zamknięte. Takie zaświadczenia kosztują grosze (czasami nawet za darmo bank takie zaświadczenie wystawi), a masz pewność, że temat jest zamknięty. Wiele razy spotkałem klientów, którym doradca w banku zamknął zobowiązanie, a po kilku miesiącach/latach okazywało się, że jednak kilka złotych zostało i przez lata historia się popsuła. Trzeba mieć jakiś dokument na wypadek reklamacji.

Guest

Dziekuje Maciek86 za szybka odpowiedz, ale nigdy nie wysyla dyspozycje czy to zalezy od banku? Jak bank sprawdzi czy kredyty do zamkniecia przy konsolidacji zostaly zamkniete?

 

Dziekuje bardzo 

Z powazaniem

Maciek86

Widziałem kiedyś umowy kredytowe, w których klient od razu podpisywał dyspozycję zamknięcia, która bank wysyłał do spłacanego banku, ale od kilku lat żadna taka umowa w ręce mi nie wpadła. Co do sprawdzenia, to może to zrobić na 2 sposoby: zobowiązać Ciebie do dostarczenia zaświadczeń o zamknięciu zobowiązań w określonym czasie, lub zrobi sobie zapytanie monitorujące w Bik. Są też banki, które nie weryfikują tego faktu pomimo zapisów w umowie. 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.