Jump to content
rjak

Spłacony dług, nakaz zapłaty, sprzeciw i koszty sądowe.

Recommended Posts

rjak

Witam Państwa

Proszę o poradę: miałem zadłużenie w Lendon 8200 zł, dług został w całości spłacony wraz z wszystkimi odsetkami, prowizjami itp. w dniu 21.04.2019. W/w pożyczkodawca w dniu 26.03.2019 złożył pozew do SR i w dniu dzisiejszym przyszedł nakaz zapłaty ( nie zdążyłem odebrać z poczty), wiem że wierzyciel nie wycofał ani nie ograniczył dochodzonej należności ale nie w tym sedno, zamierzam również uregulować zasądzone koszty sądowe. Wiem że mam dwie opcje: 1) zapłacić zasądzone koszty i nic nie robić z nakazem zapłaty ( a w przypadku nieuczciwego wierzyciela gdyby chciał egzekwować drugi raz spłaconą należności w odpowiednim momencie wystąpić z pozwem przeciwegzekucyjnym ? oraz 2) złożyć sprzeciw? od nakazu zapłaty co do należności głównej (już spłaconej) załączając dowód spłaty, nie negując zasądzonych kosztów (jak to argumentować i napisać w sprzeciwie lub innej formie odniesienia się do nakazu)
Która z opcji według Państwa jest właściwa, bezpieczna i nie stwarzająca generowania dalszych kosztów, będę wdzięczny za merytoryczne opinie i praktyczne porady w tej sprawie.( mam 14 dni od 06.05.2019 wtedy będę mógł odebrać z poczty nakaz)
Z góry dziękuję

 

lukaszb
7 godzin temu, rjak napisał:

od nakazu zapłaty co do należności głównej (już spłaconej) załączając dowód spłaty, nie negując zasądzonych kosztów (jak to argumentować i napisać w sprzeciwie lub innej formie odniesienia się do nakazu)

Ja na pewno złożyłbym sprzeciw. Po co zostawiać trupa w szafie? A jak się okaże, że za jakiś czas puszczą ten nakaz zapłaty do komornika, albo sprzedadzą do jakiegoś fundusz. I co zrobisz? Przecież odkręcenie tego potrwa, do tego będziesz musiał ponieść koszty pomocy prawnej, wytoczyć powództwo itd.

 

Wnoś więc sprzeciw od nakazu zapłaty na druku SP. To nic nie kosztuje. W sprzeciwie napisz, że dług został spłacony. Teraz w zależności, czy chce Ci się bawić, czy nie możesz wnosić o nieobciążanie Ciebie, jako pozwanego kosztami procesu z uwagi na spłatę pretensji głównej przed pierwszą czynnością procesową. Oczywiście szanse są małe, w przypadku zaskarżenia postanowienia przez pełnomocnika strony przeciwnej nawet bardzo małe, ale zdarzają się takie rozstrzygnięcia w zakresie kosztów. Jeżeli sąd się nie przychyli, co zrobić, będziesz musiał je zapłacić.

 

rjak

Dziękuję za poradę

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Content

  • pawel25
   By pawel25
   Witam. 
    
   Sprawa wygląda tak: W marcu podpisałem umowę pożyczki prywatnej na kwotę 18.000PLN. Nie dotrzymałem terminu 2 pierwszych rat i zostałem wezwany do spłaty (7k złotych = 2 raty). Po przyjściu nakazu - odwołałem się, zyskałem czas, a w międzyczasie spłaciłem 2k. Rozprawa odbyła się pod koniec października, nie stawiłem się na niej, a sąd uznając moją wpłatę 2k ustalił termin kolejnej na 18 grudnia. Było to granie na czas z mojej strony. Mam już całą kwotę do spłaty tj. 16 tysięcy + odsetki i chciałbym to zakończyć jeszcze przed kolejną sprawą. Kontakt z wierzycielem jest tylko poprzez pełnomocnika.
    
   Tutaj rodzą się moje pytania:
    
   - czy kontaktować się przed wpłatą z pełnomocnikiem, czy po prostu wpłacić pieniądze na konto i czekać na rozwój wydarzeń ?
   - odsetki (wynoszą 7% w skali roku) , wyliczyć je sam, czy czekać na wyliczenie pełnomocnika ? 
   - Po spłacie wystosować pismo do sądu, że pieniądze zostały spłacone? Czy może poprosić o to pełnomocnika wierzyciela ?
   - koszta sądowe (będzie zapewne koło 3k), kiedy mogę spodziewać się nakazu ich zapłaty ?
    
   Mógłby ktoś napisać mi jak mam to załatwić, żeby miało ręce i nogi ? Dysponuję już pełną kwotą i chcę tą sprawę zwyczajnie zakończyć.
  • asia1988
   By asia1988
   Witam,
   Czy ktoś ma doświadczenie z Lendon Raty? Po jakim czasie wypowiadają umowę? Ile rat trzeba mieć zaległych?
   Pzdr.
  • epsilon
   By epsilon
   Witam
   Dawno mnie tu nie było i zapewne dalej bym nie zajrzała, ale dziś odebrałam pismo- wezwanie na Komisariat Policji jako świadek w sprawie Lendon z art. 286. Miał ktoś podobnie???
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

X  POBIERZ RAPORT BIK