Jump to content
Paweldz1

Pożyczka dla szwagra

Recommended Posts

Paweldz1

A właściwie dla niedoszłego jeszcze szwagra... Potrzebna mu jest kwota 8000zł na auto, bo jego się rozleciało i  jest zadeklarowany oddać 10.000zł w ratach na przestrzeni 2 następnych lat.

Jak wygląda sytuacja z podatkiem dochodowym po mojej stronie? Będzie to umowa cywilno-prawna + może weksel.

Trochę już poczytałem na ten temat i wiem, że szwagier musi zapłacić PCC 2%, a z mojej strony od części odsetkowej należy zapłacić zryczałtowany podatek dochodowy 19%.

Jednak co w sytuacji, gdy ustalimy odsetki na 0%, a te 2000zł rozdzielimy na jakieś prowizje, opłaty przygotowawcze itd? Wiem, że firmy pożyczkowe mają te rzeczy sklasyfikowane jako przychód, jednak wszędzie znajdywałem informację, że osoba prywatna płaci podatek dochodowy jedynie od części odsetkowej pożyczki, czyli od prowizji już nie, bo to część poza-odsetkowa.

Dobrze myślę, czy można tak to obejść?

Wiem, że rodzina rodziną, ale te pieniądze mógłbym wykorzystać teraz inaczej, poza tym sprawy finansowe zawsze lepiej oddzielać grubą kreską od znajomych/rodziny i traktować je inaczej niż wszyscy.

Kwestia notariusza... Dodatkowy koszt i w ogóle wydaje się przesadą w takiej sytuacji więc o tym nawet nie myślę, ale jednak chciałbym mieć jakieś zabezpieczenie.

Dziękuję za poświęcony czas na przeczytanie tego posta.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.