Jump to content
Cragmite

Praca za granicą po zaciągnięciu kredytu hipotecznego w PLN

Recommended Posts

Cragmite

Witam.

 

Jestem ciekaw jednej rzeczy - czy jeśli pracuje się w Polsce, wynagrodzenie otrzymuje się w PLN i zaciągnie się kredyt hipoteczny w PLN np. na budowę domu, a następnie porzuci się pracę w Polsce na rzecz lepiej płatnej pracy za granicą, z wynagrodzeniem w obcej walucie, to komplikuje to w jakiś sposób kwestię zaciągniętego wcześniej kredytu?

 

Zgodnie z Rekomendacją S wiem, że kredyt można zaciągnąć tylko w walucie, w której się zarabia. Obecnie pracuję w Polsce i za kilka lat chciałbym zaciągnąć kredyt na budowę domu, a następnie rozpocząć pracę za granicą w sektorze offshore (platformy wiertnicze), rejon Morza Północnego. Zarobki w tej branży są niemałe, dzięki czemu mógłbym znacznie szybciej spłacić zaciągnięty kredyt. Problem w tym, że jest to praca typowo kontraktowa i możliwe, że nie trzymałbym się kurczowo jednego kraju zatrudnienia. Mogłaby się zdarzyć sytuacja, że jednego roku dostawałbym wynagrodzenie w euro, następnego roku w funtach, a jeszcze kolejnego roku w koronach norweskich. Z pewnością jednak nie otrzymywałbym już wynagrodzenia w złotówkach, choć kredyt byłby właśnie w tej walucie. Dodam, że za granicą bym tylko pracował, a mieszkał i był zameldowany cały czas w Polsce (taka specyfika pracy na platformie).

 

Jak zapatrywałby się na tego typu sytuację bank, zakładając że nigdy nie byłoby problemu z terminowością opłacania rat?

Mr Tomek

Dla banku ważna jest sytuacja na chwilę udzielenia kredytu

Co prawda większość umów zawiera paragrafy zobowiązujące klienta do informowania banku o zmianie pracodawcy ale najważniejsze jest to że rata jest opłacana terminowo

Cragmite

Nie widzę podstaw, aby zatajać przed bankiem informację o zmianie pracodawcy.

 

A co by się stało w sytuacji, w której przez powiedzmy 3 miesiące nie posiadałbym zatrudnienia i co za tym idzie wpływów wynagrodzenia na konto? Może się zdarzyć w końcu sytuacja, w której nieco dłużej poszukiwałbym dobrego kontraktu, nie chcąc brać na siłę takiego, który by mnie nie satysfakcjonował. Oczywiście wcześniej zorganizowałbym sobie jakąś poduszkę finansową, aby mieć z czego opłacać raty przez okres tymczasowego bezrobocia. Czy w takiej sytuacji też wszystko byłoby OK, dopóki raty byłyby opłacane terminowo?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

Najczęściej wybierane kredyty: