Jump to content
Alaska351

Zwrot prowizji

Recommended Posts

Alaska351

Opisze sytuacje jestem freelancerem i dostaje wypłatę w rózne dni miesiąca. Jak potrzebowałem kasy wcześniej to brałem chwilówke w wonga bo było taniej niz gdziekolwiek indziej łacznie z róznymi faktoringami itp. spłacałem to zazwyzwyczaj po tygodniu max dwoch i odsteki przy np. 10 tyś zł byly rzedu 100-200zł po tak szybkiej spłacie.

 

Ostatnio jednak przy wziecu 10 tys i chęci splaty po tygodniu wyskoczyło mi do zaplaty 10600zł czyli odsteki jakby urosły 2x do tego co było wczesniej zdziwiło mnie to wiec napisalem do nich email na ten temat skad nagle taka zmiana przy wczesniejszej splacie.

 

dostałem od nich odpowiedz i tutaj dodam najwazniejszy chyba punkt emaila.

 

Zgodnie z dyspozycją art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2018 r. poz. 993 z późn. zm.) (dalej: „Ustawa”) w przypadku wcześniejszej spłaty, pożyczkodawca jest zobowiązany do obniżenia całkowitego kosztu kredytu o wartość odpowiadającą okresowi, o który skrócono czas obowiązywania umowy pożyczki. W konsekwencji pożyczkobiorca nie jest obarczany kosztami zobowiązania finansowego za okres, w którym umowa już go nie wiąże. Jednakże podkreślenia wymaga fakt, iż ustawodawca nie precyzuje, w jaki sposób całkowity koszt kredytu ma być na nowo obliczony w rezultacie jego wcześniejszej spłaty, a art. 49, ust 1. Ustawy nie wskazuje na proporcjonalne pomniejszenie kosztów.

 

Tym samym w przypadku wcześniejszej spłaty całkowity koszt pożyczki zaciągniętej w Wonga ulega obniżeniu stosownie do rzeczywistego okresu, w którym została ona wykorzystana zgodnie z cennikiem przyjętym w Wonga. Cennik ten uwzględnia czas, na jaki została zawarta umowa, przez co Klient, który przykładowo zawnioskował o pożyczkę na sześć miesięcy, ale spłacił ją po dwóch miesiącach, pokrywa obniżoną prowizję tak, jakby od początku, zawnioskował o pożyczkę na dwa miesiące. Informacje w zakresie sposobu obliczania prowizji zostały ujęte w Tabeli Kosztów stanowiącej załącznik do Ramowej Umowy Pożyczki. Jednakże sposób obliczania całkowitego kosztu pożyczki, w przypadku jej wcześniejszej spłaty stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa Wonga i nie jest on udostępniany.

 

jezeli calkowita prowizja wynosila 3000zł za 12 mies moga mi naliczyc 600zł mimo ze splacam to 11 miesiecy wczesniej ?

 

I teraz moje pytanie bo chce to splacic ale tez nie podoba mi sie ze mam do zaplaty 300-400zł wiecej niz zwykle rozumiem ze koszty rzeczywiscie nie musza byc zwrócone proporcjonalnie ? Jesli wypowiem im umowa tej pozyczki również bede musial zwrocic taka sama kwote czy moze wtedy zwracam 10 tys bez niczego i tyle ?

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.