Jump to content
Grupson112

EPU a sąd rejonowy.

Recommended Posts

Grupson112

Witam! 

Chciałbym zasięgnąć rady, ponieważ jestem "zielony" w temacie długów oraz postępowań sądowych. Dwa lata temu wpadłem w spiralę zadłużenia. Postanowiłem wyjechać za granicę aby szybciej wyjść długów. Cześć długów udało spłacić mi się bez postępowań sądowych. Mam już dwa nakazy z EPU i co za tym idzie komornika na koncie lecz dzis dostałem sms z Kruk, ze moja sprawa  (Vivus) została skierowana do sądu cywilnego w odpowiednim rejonie zamieszkania. Chciałbym się dowiedzieć czym różni się sprawa w EPU a w sądzie oraz przede wszystkim czy będę musiał się pojawić na ewentualnej rozprawie? Mam także drugie pytanie, dotyczy one sieci komórkowej Orange. Wziąłem telefon na firmę lecz została wypowiedziane mi umowa wraz z karą i jakie mogę ponieść sankcje z tego ? Dokładniej chodzi mi o to, że jak brałem telefon to prowadziłem jednoosobową działalność i czy będę opowiadał jak zwykła osoba fizyczna czy przed sądem karnym czy cywilnym. 

lukaszb
46 minut temu, Grupson112 napisał:

Chciałbym się dowiedzieć czym różni się sprawa w EPU a w sądzie oraz przede wszystkim czy będę musiał się pojawić na ewentualnej rozprawie?

Wierzyciel wybiera przed którym sądem będzie pozywał. Niezależnie czy to sąd rejonowy, czy to e-sąd gdy dostaniesz nakaz zapłaty koniecznie się broń wnosząc w pierwszej kolejności sprzeciw od nakazu zapłaty. Na rozprawy natomiast chodzi się tylko wtedy, gdy masz coś mądrego do powiedzenia. Jeżeli nigdy w sądzie nie byłeś, nie wiesz jak się bronić nigdzie nie idź. Najwyżej dowód z przesłuchania Ciebie jako świadka zostanie przez sąd pominięty. Zawsze możesz jednak pisać do sprawy, a najlepiej zlecić sprawę pełnomocnikowi. Wiadomo, że nie wszystko w sądzie wygrasz, ale z pełnomocnikiem, zwłaszcza takim który ma pojęcie o takich sprawach masz nieporównywalnie większe szanse.

 

49 minut temu, Grupson112 napisał:

Dokładniej chodzi mi o to, że jak brałem telefon to prowadziłem jednoosobową działalność i czy będę opowiadał jak zwykła osoba fizyczna czy przed sądem karnym czy cywilnym. 

To są sprawy cywilne o zapłatę. Co najwyżej będziesz miał komornika.

Grupson112

Dzięki za odpowiedź.  Co daje mi napisanie sprzeciwu od nakazu?  Gdy miałem komorników to od razu splacilem ich o ile były to małe kwoty. Całe szczęście że nie będę musiał się pojawić na ewentualnej rozprawie ponieważ aktualnie mieszkam w Anglii i jest to za duży wydatek dla mnie. Chciałbym jeszcze się dowiedzieć czy rodzice mają odbierać pisma z sądu? Czy lepiej ich nie odbierać? 

 

lukaszb
4 minuty temu, Grupson112 napisał:

Co daje mi napisanie sprzeciwu od nakazu?

Uchylenie nakazu zapłaty i skierowanie sprawy na rozprawę. 

 

5 minut temu, Grupson112 napisał:

Chciałbym jeszcze się dowiedzieć czy rodzice mają odbierać pisma z sądu? Czy lepiej ich nie odbierać? 

Czy rodzice w ogóle mają pełnomocnictwo pocztowe? Możliwe, że bez niego nie odbiorą żądnej przesyłki.

Grupson112

Nie mają pełnomocnictwa. 

agapank86
W dniu 16.09.2019 o 12:01, lukaszb napisał:

Wierzyciel wybiera przed którym sądem będzie pozywał. Niezależnie czy to sąd rejonowy, czy to e-sąd gdy dostaniesz nakaz zapłaty koniecznie się broń wnosząc w pierwszej kolejności sprzeciw od nakazu zapłaty. 

Panie Łukaszu a czy w sprawach o wszelkiego typu długi Sąd Rejonowy zawsze wysyła pocztą nakaz zapłaty, tak jak jest to w przypadku EPU?

lukaszb
21 minut temu, agapank86 napisał:

Panie Łukaszu a czy w sprawach o wszelkiego typu długi Sąd Rejonowy zawsze wysyła pocztą nakaz zapłaty, tak jak jest to w przypadku EPU?

Może wydać nakaz, może sprawę przekazać na rozprawę. Korespondencja będzie Ci doręczana tradycyjnie.

agapank86
7 minut temu, lukaszb napisał:

Może wydać nakaz, może sprawę przekazać na rozprawę. Korespondencja będzie Ci doręczana tradycyjnie.

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Content

  • Onaonaonaona
   By Onaonaonaona
   2 października wyslalam sprzeciw od nakazu zapłaty do SR. Wczoraj na portalu informacyjnym Sądu pojawiła się informacja o wyznaczeniu sędziego. W takim przypadku kiedy może być rozprawa?
  • vincent99
   By vincent99
   Tleno sprzedało do Obligo , po bezskutecznych próbach w epu poszli do sr  kwota pozwu opiewa na 890zł  plus koszty procesu 204,50 w tym zastepstwa 180
   pożyczka kapitał 600 prowizja 150 łącznie 750 do zapłaty , spłacone 50zł   co wskazać w sprzeciwie bo sobie doliczyli z kosmosu te 190zł  ? pożyczka z 2017r
  • Marta9595
   By Marta9595
   Mam takie pytanie. Z chwilówkami jestem po terminie ponad dwa miesiące.
   EPU loguje się na stronie, na tą chwilę żadnego upomnienia.
   Logowałam się wiadomo mail.
   Czy jeśli dostanę nakaz to automatycznie mi na pocztę mail przyjdzie link czy muszę sprawdzać bwzpośrednio EPU?
    
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.