Jump to content

Ekspert_Kredytowy's Blog

  • entries
    11
  • comments
    6
  • views
    4,111

Afera z wyciekiem PESEL. Co zrobić, jak się uchronić?

Ekspert_Kredytowy

3,688 views

Moi Drodzy,

Po informacyjnej burzy dotyczącej wycieku danych z bazy PESEL, która miała miejsce w ostatnim czasie, miliony Polaków zostały postawione w trudnej sytuacji. Strach o utratę swoich danych zmotywował wszystkich do głębszego zainteresowania się tym tematem.

Jak można wykorzystać wykradzione dane? W naszym imieniu mogą być robione zapytania przez Banki oraz inne podmioty, które następnie są widoczne w bazie BIK (Biuro Informacji Kredytowej) lub BIG (tzw. bazy gospodarcze do których zaliczamy: BIG Infomonitor, KRD oraz ERIF). Potencjalnych klientów mogą weryfikować banki, firmy pożyczkowe, operatorzy telefoniczni, dostawcy Internetu, telewizja cyfrowa i wiele innych podmiotów.

Jak mieć pewność, że nasze dane nie zostały wykorzystane bez naszej zgody? W związku z paniką, która została zasiana, BIK zaproponował swoim klientom rok darmowego dostępu do usługi Alert BIK. Usługa ta pozwala na szybkie zareagowanie w sytuacji, gdy ktoś posługuje się naszymi danymi w banku lub instytucji pozabankowej. Alerty wysyłane są e-mailem lub jako wiadomość SMS. Działają one jak sygnał ostrzegawczy, gdy ktoś będzie próbował wziąć kredyt na nasze dane.

Dodatkowo warto pobrać sobie raport BIK lub BIG, żeby sprawdzić swoją historię kredytową, jak i pozakredytową.

Instrukcja w jaki sposób pobrać raport z BIK dostępna jest pod linkiem w którym przygotowaliśmy informację jak założyć bezpłatne konto na portalu BIK.pl i w jaki sposób z tego konta bezpiecznie korzystać:

Nasza Kancelaria pomoże w analizie raportów pod kątem usunięcia bezprawnie zrobionych zapytań, a także negatywnych wpisów, które znacznie obniżają naszą wiarygodność jako klienta.

W razie gdyby doszło do zrobienia bezprawnych zapytań kredytowych, które w następstwie stały się dla nas przeszkodą (np. w uzyskaniu przez nas finansowania), za pośrednictwem Naszej Kancelarii można starać się o uzyskanie usunięcie takiego zapytania oraz podjąć próbę uzyskania stosownego odszkodowania.

Bez względu na to czy rzeczywiście doszło do naruszenia danych, czy był to tylko fałszywy alarm, sytuacja ta powinna skłonić nas do poszerzenia swojej wiedzy na temat niebezpieczeństw, jakie mogą wiązać się z brakiem ochrony własnych danych. Zwiększenie świadomości w tym zakresie może uchronić nas w przyszłości przed przykrymi konsekwencjami.

Co zrobić w sytuacji, kiedy ktoś dokona zapytania w bazie BIK lub bazach gospodarczych i otrzymamy taką informację przez sms lub email?

Należy natychmiast udać się do najbliższej placówki danego Banku lub skontaktować się z nimi telefonicznie i poinformować, że takiego zapytania nie składano i złożyć prośbę o nieanalizowanie dalej złożonego wniosku.

Można dodatkowo zastrzec w Bazie dokumentów Zastrzeżonych swój dowód osobisty.

 

W razie pytań - proszę pisać.0 Comments


Recommended Comments

There are no comments to display.

Guest
Add a comment...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.