Jump to content
home

Kredyt hipoteczny a działalność gospodarcza. Za jaki okres bank sprawdza dochody?

Recommended Posts

home

Witam

 

Mam takie pytanie, czy jeśli będę chciał wziąć kredyt na dom zaraz po nowym roku (prowadzę działalność gosp. na księgach przychodów i rozchodów) to czy bank będzie brał pod uwagę dochody ogólnie z zeszłego roku jako całość czy będzie chciał księgi z całego roku ??

 

Chodzi o to że w ciągu roku dochody były bardzo niskie, ale pod koniec roku poszły w górę. Jak dzwoniłem do PKO to powiedzieli mi że sprawdzają dochody ogólnikowo za zeszły rok na podstawie informacji z US o dochodach za zeszły rok i w danym roku ostatnie 3 msc na podstawie ksiąg. Tylko co w przypadku gdy będę chciał wziąć kredyt np w styczniu 2012 ? Bank weźmie pod uwagę cały rok ogółem czy bedzie sprawdzał cały rok każdy msc z osobna czy może tylko ostatnie 3 msc wstecz ?? jak to jest.

 

Kwota kredytu to jakies 360tys pln

PlanFinance.pl

Dochody są sprawdzane jako średnia za okres, który bank wymaga do zdolności kredytowej. Do wniosku w zależności od banku będzie trzeba dostarczyć PIT, podsumowanie KPiR, potwierdzenia zapłaty podatku. Może się okazać że analityk zaneguje dany wniosek pomimo zdolności kredytowej z powodu niestabilnych dochodów. Warto w takiej sytuacji dostarczyć oświadczenie z czego wynika ta sytuacja.

home

Dzięki za odpowiedź ale nadal nie wiem co bank będzie sprawdzał, czy biorąc kredyt zaraz po nowym roku bank będzie tylko wymagał zaświadczenia z US o dochodach za zeszły rok czy bedzie sprawdzał cały rok każdy miesiąc?

 

W banku pani od kredytów powiedziała że potrzebują zaświadczenie z US o dochodach za zeszły rok i księgi z ostatnich 3 msc obecnego roku. Tylko pytanie co w momencie jeśli będę brał kredyt zaraz po nowym roku, przecież wtedy nie będę miał ksiąg z ostatnich 3 msc bieżącego roku tylko co najwyżej zaświadczenie za zeszły rok.

 

Chodzi o to że w tym roku dochody były bardzo niskie, ale ze względu na kredyt na który zdecydowaliśmy się na zakup domu pod koniec tego roku podnieśliśmy trochę dochody tak że wychodzi dochód msc za ten rok na poziomie 5000zł/msc.

 

I teraz pytanie czy jest sens starać się o kredyt zaraz po nowym roku gdzie dochody za zeszły rok będą duże tylko w trzech ostatnich miesiącach ? Czy lepiej po nowym roku utrzymać dochody na poziomie 5000zł przez 3 msc i starać się o kredyt dopiero w kwietniu ?

PlanFinance.pl

a) księga przychodów i rozchodów lub pełna księgowość

oświadczenie za rok bieżący okres z informacją obejmującą („OŚWIADCZENIE o dochodach uzyskiwanych z tytułu działalności gospodarczej rozliczanej

w formie księgi przychodów i rozchodów albo w formie ksiąg rachunkowych”):

– przychody,

– koszty uzyskania przychodów stanowiące sumę: wydatków, amortyzacji, wartości remanentu na początek roku podatkowego minus wartość na koniec

okresu bieżącego – pozycja nie wypełniana przy pełnej księgowości

– dochód do opodatkowania (po uwzględnieniu składek na ubezpieczenie społeczne),

– podatek dochodowy,

– dochód netto.

Oświadczenie jest wymagane:

1) za okres bieżący (tzn. od początku roku), gdy wynosi on co najmniej 4 miesiące i działalność była prowadzona co najmniej 6 m-cy oraz deklaracja za rok

ubiegły została sporządzona i złożona w urzędzie skarbowym

2) cały okres działalności gosp. w sytuacji, gdy działalność w roku ubiegłym nie była prowadzona lub była prowadzona przez okres krótszy niż 6 miesięcy albo

3) rok ubiegły, w sytuacji gdy deklaracja podatkowa za rok ubiegły nie została jeszcze sporządzona i w roku bieżącym nie upłynęły jeszcze 4 m-ce.

– Jeżeli wniosek jest składany przed 20 dniem m-ca można przyjąć oświadczenie zawierające dane finansowe za m-c poprzedzający m-c ubiegły.

– Jeżeli wniosek jest składany po 20 dniu m-ca należy wymagać oświadczenia za m-c ubiegły

przy pełnej księgowości oświadczenie powinno być podpisane przez osobę odpowiedzialną za prowadzenie księgowości i wnioskodawcę!!!

PIT za rok ubiegły, potwierdzony przez właściwy urząd skarbowy albo

kopia PIT potwierdzona przez urząd skarbowy, albo

PIT za roku ubiegły złożony w formie elektronicznej, potwierdzony urzędowym poświadczeniem odbioru, albo

PIT za rok ubiegły niepotwierdzony przez urząd skarbowy wraz z zaświadczeniem z urzędu skarbowego o wysokości dochodu osiągniętego za ten sam

okres

PIT za rok poprzedzający rok ubiegły potwierdzony przez właściwy urząd skarbowy (jeśli PIT za rok ubiegły nie został jeszcze sporządzony)

dowody wpłaty podatku dochodowego lub przelewy z rachunku potwierdzające dokonanie wpłaty podatku lub historię albo wyciąg z rachunku, z którego

dokonywano płatności za okres obejmujący oświadczenie o dochodach - jeśli działalności w roku ubiegłym nie prowadzono lub prowadzono krócej niż

6 m-cy, a składane oświadczenie obejmuje cały okres prowadzenia działalności

dowody wpłaty podatku dochodowego lub przelewy z rachunku potwierdzające dokonanie wpłaty podatku lub historię albo wyciąg z rachunku, z którego

dokonywano płatności za cały okres prowadzenia działalności – dotyczy jeśli działalność w roku ubiegłym prowadzono przez okres równy lub dłuższy niż

6 m-cy, a w roku poprzedzającym rok ubiegły działalność nie była prowadzona oraz deklaracja PIT za rok ubiegły nie została jeszcze sporządzona

 

To jest dla PKO BP. W innych bankach będzie podobnie. Na Twoje wątpliwości odpowiedziałem w 1 poście. Jak nie spróbujesz nie będziesz wiedział.

home

Dzięki za informacje, tyle tego jest że można zwariować :) Powoli dochodzę do wniosku że najlepiej by było pracować na umowę o prace :) Jedno zaświadczenie od pracodawcy i można iść do banku a tu tony papierów. Masakra, co do spróbowania to wiem że dopóki nie pójdę do banku to nie bedę wiedział. Tylko że dowiedziałem się że za każdym razem kiedy idzie się do banku czy do kilku banków w BIKu pojawia się informacja że było się sprawdzanym a podobno jak w BIKu pojawi się że było się sprawdzanym przez kilka banków to wtedy trudniej o kredyt (wdg mnie jakiś dziwny wymysł) dlatego nie chcę w ciemno próbować. Innym rozwiązaniem niestety droższym jest skorzystanie z biur finansowych które sprawdzają od razu kilkanaście banków i w BIKu pojawia się tylko jeden wpis o sprawdzaniu danego delikwenta.

goguś
Dzięki za informacje, tyle tego jest że można zwariować :) Powoli dochodzę do wniosku że najlepiej by było pracować na umowę o prace :) Jedno zaświadczenie od pracodawcy i można iść do banku a tu tony papierów. Masakra, co do spróbowania to wiem że dopóki nie pójdę do banku to nie bedę wiedział. Tylko że dowiedziałem się że za każdym razem kiedy idzie się do banku czy do kilku banków w BIKu pojawia się informacja że było się sprawdzanym a podobno jak w BIKu pojawi się że było się sprawdzanym przez kilka banków to wtedy trudniej o kredyt (wdg mnie jakiś dziwny wymysł) dlatego nie chcę w ciemno próbować..

 

PlanFinance.p pisząc że jak nie spróbujesz to się nie dowiesz miał zapewne na myśli przejście się do banków dowiedzieć się jakie są procedury, jakie dokumenty potrzebne a nie składanie wniosków, takie informacje uzyskasz bez składania wniosków

 

 

 

Innym rozwiązaniem niestety droższym jest skorzystanie z biur finansowych które sprawdzają od razu kilkanaście banków i w BIKu pojawia się tylko jeden wpis o sprawdzaniu danego delikwenta.

 

kto taką mądrość wymyślił ?

home

Nie wiem kto to wymyślił ale tak słyzałem więc nie wiem jak jest :) nie jestem bankierem więc nie wiem jak to tam od ich strony wygląda więc jeśli palnąłem jakąś głupotę to sory :p Więc jak to w końcu z tym jest ? Pojawia się wpis w BIKu czy nie ? Czy przez biuro też pojawiają się wpisy ?

 

---------- Post dodany o 12:02 ---------- Wcześniejszy post został napisany o 12:00 ----------

 

A tak w ogóle to opłaca się iść do takiego np openfinance ? czy innych takich biur ? Ile może wynosić ich prowizja jaką bedę musiał zapłacić za kredyt na 360tys ?

PlanFinance.pl

Firmy doradcze takie jak moja czy Open Finance nie pobierają od klienta prowizji od klienta. Jest ona płatna z banku w którym kredyt zostanie uruchomiony. Napisz skąd jesteś może na forum jest doradca z Twoich okolic. Będziesz miał szanse sprawdzić jego wiarygodność po historii wypowiedzi.

 

W BIK Cie nikt nie sprawdza jeśli pójdziesz zapytać się o kredyt hipoteczny. Co najwyżej właśnie w OF lub Getinie.

PWFinanse

NIE POBIERAMY ŻADNYCH OPŁAT OD KLIENTÓW!!!

 

Korzystając z naszych usług - nie musisz biegać po wszystkich bankach, to my chodzimy za tobą a nie ty za kredytem.

home

Myślałem że jest doliczana jakaś dodatkowa prowizja, ale jeśli jej nie ma to pewnie skorzystam skoro można w jednym miejscu dostać oferty kilku banków. Chociaż z tego co czytałem firmy takie jak open finance często oferują głównie produkty firm do których należą w jakiejś tam grupie kapitałowej co nie daje gwarancji tzw bezstronnej oferty.

 

Co do biku to rozumiem że jak pójdę np do 5 banków starać się o kredyt to nie będzie jakichś informacji że byłem w tych pięciu bankach ??

PlanFinance.pl

Open Finance jest w grupie kapitałowej Getin i niestety z rynku dochodzą głosy że część doradców z tej firmy nie pracuje w interesie klientów. Jest dużo więcej innych firm. Jak napisałem, sprawdź może doradcę z forum.

 

Jak pójdziesz po oferte banku to raczej Cie w BIK nie sprawdzą.

home

to znaczy ja w biku nie jestem więc tego się nie obawiam, chodzi tylko o to że przy staraniu o kredyt w danym banku pojawia się chyba info o tym w biku ??. A to że przy zapytaniu o ofertę nie sprawdzają w biku to wiem. Chodzi tylko o to że jak pójdę do jednego banku o kredyt i np nie dostane to podobno w biku pojawia się taka informacja i idąc do drugiego banku ten bank widzi że nie dostałem kredytu w tym pierwszym, ale nie wiem jak to z tym bikiem jest więc tylko spekuluje.

 

A co do doradców finansowych to lepiej się zainteresować firmami średnimi, bo przynajmniej nie należą do jakichś grup kapitałowych gdzie polecają produkty swoich partnerów z grupy (gdzie tu niezależność i bez stronniczość)

PlanFinance.pl

W BIK nie ma żadnej informacji o wyniku starania się o kredyt. W BIK odnotowywane jest tylko zapytanie bankowe.

home

aha no ale czy to ma w takim razie jakieś znaczenie dla banków ?? jak np będzie wpis o 5 zapytaniach ?

PWFinanse

a czemu chcesz mieć aż 5 zapytań?

PlanFinance.pl

5 zapytań to sporo. Nie ma większego sensu na starcie składać aż tylu wniosków. 3 wystarczą w zupełności. Wybierz banki z niezła ofertą i takie które obecnie są sfokusowane na udzielania kredytów hipotecznych.

andrzej b

Witam.Planuję kredyt hipoteczny ale nie wiem czy mam szanse??? Prowadzę działalnośc gospodarczą od 6-ciu miesięcy tj. Usługi szlifierskie, moje wpływy na konto miesięcznie wynoszą około 5500/6200 regularnie, oraz od dziewięciu miesięcy jestem zatrudniony na umowę o pracę czas nieokreślony na najniższej krajowej tj. 1180 netto, oczywiście wpływa również na konto. Czy mam już szanse na taki kredyt czy jeszcze jest za wcześnie??? Pozdrawiam

infoh

PKO BP powinno już przyjąć 6 m-cny okres DG. W większości banków jest okres roku lub dwóch lat. Jeśli działalność stanowi kontynuację wcześniejszego zatrudnienia (tzw. samozatrudnienie) można jeszcze starać się o odstępstwo.

GPO Finanse
Witam.Planuję kredyt hipoteczny ale nie wiem czy mam szanse??? Prowadzę działalnośc gospodarczą od 6-ciu miesięcy tj. Usługi szlifierskie,

 

Jeżeli jesteś na KPiR to w PKO BP 6 miesięcy wystarczy, jeżeli ryczałt musi być 9 miesięcy, karta podatkowa - 12 miesięcy.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



 • Similar Content

  • ChMaria
   By ChMaria
   Witam serdecznie. Od listopada mam działalność gospodarczą i chciałabym starać się o finansowanie. Najlepiej, gdyby był to kredyt konsolidacyjny (obecnie zostało mi ok. 20 tysięcy w mBank), ale nie jest to konieczność - może być zwykły gotówkowy, którym pokryję sobie obecny kredyt. Optymalnie byłoby, gdyby na rękę zostało mi 14-17 tysięcy i żeby jednak rata nie była za wysoka. Główny problem polega na tym, że albo wymóg  prowadzenia działalności min. 12 miesięcy mnie wyklucza, albo produkty są na krótki czas kredytowania.
   Wypełniam schemat i w razie czego daję post i w zakładce "kredyty dla firm" i "konsolidacyjne".
    
   Typ kredytu: gotówkowy
   Wysokość kredytu: 37 000
   Czy kredyt będzie zabezpieczony: nie (kredyt bez zabezpieczenia)
   Województwo: mazowieckie
   Waluta kredytu: złotówki
   Pożądana długość okresu kredytowania: minimum 84 miesiące, albo chociaż w granicach
    
   Przychód 2018: jedynie 150,36zł ponieważ działalność ruszyła faktycznie pod koniec grudnia (otwarcie placówki)
    
   Przychód 2019: 15 785zł
   Dochód 2019: ok. 6600zł
   amortyzacja 2019: jedynie samochód wpisany do ewidencji środków trwałych, wydatek comiesięczny benzyna ok 800-1000zł
    
    
   Forma prawna jednoosobowa działalność gospodarcza
   Branża: finanse
   PKD: 64.19.Z
   Działalność prowadzona od: 02.11.2018r.
   Rodzaj prowadzonej księgowości: pełna księgowość - KPiR
   Aktualne obciążenia kredytowe prywatne: (poniżej)
   Aktualne obciążenia kredytowe firmowe: brak
   Historia w BIK: pozytywna, żadnych opóźnień, jeden kredyt płacony od listopada, wszelkie inne opłaty zawsze na czas, w ostatnim czasie tylko 1 zapytanie (była decyzja pozytywna, po czym okazało się, że jednak działalność musi mieć 12 miesięcy)
    
   poza tym:
   Kwoty 3 ostatnio otrzymanych wynagrodzeń/świadczeń: trzy ostatnie kwoty: 5350zł, 2410zł, 8025zł; średni dochód netto z działalności, po odliczeniu kosztów, wedle KPiR 2200zł
   Nazwa banku, do którego wpływa wynagrodzenie - T-Mobile Usługi Bankowe
   Wiek kredytobiorcy/kredytobiorców - 21 lat (rocznikowo 22)
   Województwo zamieszkania - mazowieckie
   Aktualna kwota kredytów pozostałych do spłaty - 20 310zł
   Aktualna kwota miesięcznych zobowiązań kredytowych - 624zł
   Historia w BIK(czy były kredyty i czy były poprawnie obsługiwane, punktacja w BIK) - jeden kredyt, zawsze rata na czas
   Gdzie były składane wnioski kredytowe w ostatnich 3 miesiącach - BNP Paribas
    
   Aktualne obciążenia kredytowe
    
   Bank 1
   1) Nazwa Banku - mBank
   2) Czy kredyt spłacany jest od min. 6 miesięcy? - tak (umowa podpisana na początku listopada)
   3) Kwota pozostała do spłaty - 20 310zł
   4) Wysokość raty - 624zł
    
    

   ------------------------------- dodano 6 minut później -------------------------------

   DODAM, że obecnie działalność to franczyza, a umowa franczyzy jest podpisana z poprzednim pracodawcą, u którego pracowałam od stycznia 2017r.
  • minicenka
   By minicenka
   Witam wszystkich forumowiczów. Bardzo proszę o poradę, w jakim banku mogłabym uzyskać kredyt hipoteczny. Prowadzę małą działalność gospodarczą, moja miesięczna kwota do dyspozycji to ok. 5000 zł netto, niestety rozliczenia księgowe tego nie pokazują. Moje przychody niemal równają się moim kosztom. Dzieje się tak dlatego, że głównym kosztem jest mieszkanie, w którym mieszkam i jednocześnie prowadzę działalność. Chciałabym zamieszkać we własnym m i tam kontynuować prowadzenie działalności. Oczywiste jest więc, że odpadnie mi koszt wynajmu lokalu, który dziś jest moim kosztem. Nie wiem jak traktują to banki, gdy z pita wynika, że mam praktycznie minimalny dochód. Podpowiedzcie proszę , czy jest bank, w którym dostanę kredyt?
    
   Dodam, że jestem singlem i mieszkanie chciałabym kupić samodzielnie. Wysokość kredytu to maksymalnie 170 tys, a najpewniej mniej.
  • mavericka
   By mavericka
   Witam,
   w nie długim czasie wraz z chłopakiem planujemy zakup mieszkania oczywiście na kredyt, ale wszelkie kwestia trzeba mieć już uregulowane wcześniej więc pytam się już teraz, otóż
   ja jestem na umowie na czas nieokreślony od 1,5 roku w budżetówce, natomiast mój chłopak prowadzi własną działalność gospodarczą w lutym/marcu 2012 mienie 3 lata , rozlicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów...
   w jaki sposób będą sprawdzać nasze dochody? ja rozumiem - umowa o pracę i wgląd w mój ROR, ale chłopak posiada jedynie konto oszczędnościowe na które dokonuje tylko wpłaty? czy w przypadku jak ktoś prowadzi działalność na takich zasadach jak mój chłopak to będą ich interesować tylko PITy i zaświadczenia z US i ZUS? czy też będą chcieli wgląd w ROR czy konta firmowego, którego nie ma?czy wystarczy im podgląd pod konto oszczędnościowe?
   pozdrawiam
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

Najczęściej wybierane kredyty: