Skocz do zawartości

Leasing finansowy - księgowanie i rachunkowość


jameczka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam umowę zwrotnego leasingu finansowego zawartą na 3 lata, w której jest wyszczególniona cena sprzedaży przedmiotu leasingu.

Opłata wstępna to 25% wartości początkowej przedm.leas. i zalicza się ją na poczet kaucji gwarancyjnej.

Wyszczególniona jest też kaucja na poczet podatku VAT.

Opłaty leasingowe są oszacowane w tabeli opłat leasingowych stanowiącej załącznik do umowy.

 

Moje pytanie to:

Środek trwały powinno się zaksięgować w wartości ceny sprzedaży?

A comiesięczna spłata kapitału oraz wysokość odsetek będą znane wraz z otrzymaniem noty obciążeniowej od leasingodawcy?

Czy opłata wstępna (kaucja gwarancyjna) stanowi pierwszą opłatę leasingową i stanowi wyłącznie spłatę kapitału?

Nie znając z góry wysokości opłat leasingowych jak należy obliczyć kwotę zobowiązań z tytułu leasingu finansowego w podziale na krótko- i długoterminowe, które to trzeba wykazać w sprawozdaniu finansowym?

Odnośnik do komentarza

Postaram się pomóc. Po pierwsze leasing finansowy księguje się tak jak kredyt. Z pierwszymi notami dostaniesz notę obciążeniową na cały VAT (od środka trwałego i od zarobku leasingu). Vat jest w większości przypadków płatny jest z góry i jednorazowo odliczany po Twojej stronie. Są wyjątki, niektóre firmy, dają możliwość rozbicia Vatu na raty ale to inna inszość. No a teraz kapitał. Dostaniesz na początku fakturę na wartość sprzedaży. Sama amortyzujesz środek trwały tak jak byś go kupiła za gotówkę. Co miesiąc dostaniesz notę obciążeniową i tam będą wyszczególnione odsetki. Tylko one są Twoim kosztem. Opłata wstepna winna być tylko kapitałem ale nie jest ona twoim kosztem, pamiętaj amortyzujesz normalnie. No a leasing jest zobowiązaniem pozabilansowym więc nie dotyczy cię rozbicie na krótko i długo terminowe.

Odnośnik do komentarza

Kolego xleasing, najpierw podpowiadasz koleżance całkiem sensownie, że ewidencjonuje się jak kredyt, a później sam sobie zaprzeczasz, że leasing jest pozabilansowy. Późno było jak opowiadałeś więc pewnie stąd ta gafa.

 

Zgodnie z MSR (Międzynarodowe Standardy Rachunkowości) leasing zarówno finansowy (zwany bilansowym !!!) jak i operacyjny ewidencjonuje się w bilansie (faktycznie do tej pory niektóre podmioty robią sobie z tego off balance).

Skoro jak słusznie napisałeś środek się amortyzuje, to w bilansie w aktywach ewidencjonuje się go na środkach trwałych, a po stronie pasywnej w zobowiązaniach, stosowne części w krótkich i długich... tak jak w kredycie.

 

Powodzenia

Odnośnik do komentarza

Oj użyłem skrótu myślowego, może dlatego że późno :). Leasing pozabilansowy = leasing operacyjny (na co dzień mówię o nim jako leasing bo to 99,5% podpisywanych umów). Co do leasingu finansowego zdania nie zmieniam :)

Odnośnik do komentarza

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...