Jump to content
olavi

Konsolidacja w Aliorze. Czy to koniec?

Recommended Posts

olavi

Witam,

 

Chciałbym się dowiedzieć czegoś od znawców tematu konsolidacji z nastawianiem na osoby znające procedury Alior Banku. Kilka miesięcy temu robiłem w tym banku konsolidację kilku posiadanych zobowiązań. Do tego dobierałem gotówkę ponieważ była mi pilnie potrzebna. Sytuacja okazała się na tyle pechowa, że środki dodatkowe nie były wystarczające na wydatek, który musiałem ponieść. Tak się składa, że jednym ze zobowiązań, które posiadałem był kredyt gotówkowy w mBanku i przelew z Aliora nie trafiał bezpośrednio na kredyt, tylko na mój rachunek w mBanku więc można powiedzieć, że miałem możliwość dysponować tą sumą. I skorzystałem z tego zakładając, że "jakoś to będzie" i ten kredyt w mBanku sobie powoli prędzej czy później spłacę. I tak go spłacam, ale w umowie z Aliorem trafiłem na następujący zapis:

 

"Kredytobiorca zobowiązany jest pod rygorem wypowiedzenia Umowy do dostarczenia w okresie 4 miesięcy od daty podpisania Umowy zaświadczenia o zamknięciu zobowiązań podlegających konsolidacji."

 

4 miesiące właśnie się powoli kończą, a ja nie jestem w stanie na chwilę obecną spłacić całości, która pozostała mi w mBanku. I teraz pytanie, kiedy miną te 4 miesiące Alior z miejsca wypowie mi umowę? Czy bank monitoruje tego tego sprawy z dużą uwagą? Czy takie sytuacje często się zdarzają i jaki bywa ich finał? Przede wszystkim, czy jest dla mnie jakieś rozwiązanie?

PracownikBanku

Faktycznie jest taki zapis w umowie. Ale jak do tej pory bank luźno traktował ten zapis, ponieważ część moich klientów którym robiłem konsolidację nie dostarczyli wszystkich zaświadczeń o zamknięciu konsolidowanych kredytów a minęło już dużo więcej niż 4 miesiące od ich konsolidacji i jakoś bank się nie upomniał i umów nie wypowiedział nikomu

monia0011

Ja też miałam taki zapis w umowie i po 4 m-c zadzwonili z A banku, żeby donieść zaświadczenie potwierdzające spłatę zobowiązania.

lukikox

A co jeśli niemożliwe jest dostarczenie takiego potwierdzenia w najbliższym czasie od telefonu?

 

Przedmiot sprawy: 2 x KK

Suma: 5,000 PLN

 

Umowa z dnia 25-03-2013

Koniec okresu: 25-07-2013

Dziś mamy 22-10-2013

I Pani dziś dzwoniąca (do mojej mamy) powiedziała że do końca października jest czas, bo inaczej wypowiedzą umowę...:(

Czy można jakoś pertraktować/negocjować o minimalne wydłużenie tego okresu???

dinero-finanse

Witajcie, miałem dwa przypadki, że klienci otrzymali nie telefon a pismo w sprawie dostarczenia zaświadczeń o zamknięciu kredytów skonsolidowanych kredytem w Alior Banku. Rzeczywiście jednemu z klientów wypowiedziano umowę jednak było to rok temu a klient spóźniał się ze spłatą rat powyżej 30-stu dni i zapewne dlatego Alior wziął klienta pod lupę. Drugi z klientów pismo otrzymał, zaświadczeń nie dostarczył a kredyt nadal spłaca. Minęło 11 miesięcy od wypłacenia kredytu. Nie wiem czy taka jest zasada ale widać, że dopóki spłacasz kredyt dopóty nic Tobie nie grozi. Poza tym sytuacja w jakiej obecnie znajduje się Alior Bank sprawia, że będą dążyć do zatrzymania klienta w banku a nie do pozbywania się go z byle powodu.

lukikox

Własnie kredyt jest spłacany regulranie (raz było opóźnienie w postaci 2 dni - awaria systemu).

Nie wiem czego się spodziewać...Czy warto by było zadzwonić i się upewnić?

Zostało mało czasu...

ghost212

Moim zdaniem ten wymóg jest strasznie niepoprawny... Po pierwsze konsolidacja w Aliorze sama spłaca nam kredyty przelewając odpowiednie kwoty(na podstawie BIK'u) na dokładne rachunki kredytów, więc automatycznie taka spłata następuje. Po drugie Alior sam może sobie po 4 miesiącach sprawdzić BIK w celu monitoringu klienta i zobaczyć czy stare zobowiązania zostały spłacone czy nie.

Po trzecie aby otrzymać taki dokument potwierdzający spłatę jakiegoś kredytu trzeba wnieść odpowiednią opłatę i sam musiałbym wydać koło 100zł na takie dokumenty, mimo że sam ich osobiście nie potrzebuję....

Totalna głupota

olavi

Osoba, która "robiła" mi kredyt w Aliorze zmieniła pracę i teraz pracuje w Credit Agricole. Otrzymałem telefon z pytaniem czy nie byłbym zainteresowany przeniesieniem zobowiązań w związku z korzystnymi warunkami jakie ponoć są w tej chwili dostępne w tym banku. I teraz moje pytanie - czy jest sens składać wniosek o konsolidację kredytu konsolidacyjnego z Aliora i kredytu gotówkowego z mBanku, który miał być spłacony poprzednią konsolidacją? Chodzi mi oto czy analityk w CA przeglądając papiery i zauważając, że nie została dopełniania spłata zadeklarowana przy poprzedniej konsolidacji nie uzna tego za podstawę to odrzucenia wniosku?

Maciek86

1) Jaki max okres kredytowania zaproponował Ci doradca z CA? Jeśli drastycznie skrócisz okres kredytowania, a oferta będzie standardowa to rata Cie zabije. Oprocentowanie podane na stronie CA jest na poziomie 7,99% do 16%, więc pytanie co obiecał Ci doradca? Do tego ubezpieczenia, z których tak chętnie w CA nie rezygnują. Nie wiem jaką masz ofertę w Aliorze, a tym bardziej jaką otrzymasz w CA, więc nie jestem w stanie ustosunkować się, czy warto.

2) Oczywiście może być problem jak analityk zauważy, że miałeś dyspozycję przelewu na rachunek i kredyt nadal jest otwarty. Oczywiście może to być powód do odrzucenia wniosku, jednak podejrzewam, że dostaniesz decyzję pozytywną. Zazwyczaj analitycy sprawdzają poprawność dokumentów + nr rachunków do spłat. Spróbować możesz, bo co Ci szkodzi. Jedno zapytanie świata Ci nie zawali. Ale dokładnie policz. Jak doradca Ci przeprocesuje wniosek i będziesz miał umowe do podpisania poproś o PDFa na maila. Porównamy Ci oferty.

 

Pozdrawiam

olavi

Doradca obiecał wiele (niby jest jakaś super promocja dla klientów z zarobkami netto powyżej 3000), że bank jest w stanie maksymalnie zejść nawet do 7%, czas nawet wydłużyć do 120 miesięcy i że nawet mogą przymknąć na próg 65% zdolności i odrobinę go podnieść. Jak to będzie wyglądało w rzeczywistości, to się okaże. Uprzedzałem go, że z moich amatorskich wyliczeń wynika że całość wyjdzie mi na styk i bank musiałby chyba odpuścić ubezpieczenie albo dodać jakieś symboliczne żeby mi się to zwyczajnie opłaciło. Stwierdził, że wszystko jest możliwe. Może i tak. Jak sam piszesz nic mi nie szkodzi spróbować.

Maciek86
Doradca obiecał wiele (niby jest jakaś super promocja dla klientów z zarobkami netto powyżej 3000), że bank jest w stanie maksymalnie zejść nawet do 7%, czas nawet wydłużyć do 120 miesięcy i że nawet mogą przymknąć na próg 65% zdolności i odrobinę go podnieść. Jak to będzie wyglądało w rzeczywistości, to się okaże. Uprzedzałem go, że z moich amatorskich wyliczeń wynika że całość wyjdzie mi na styk i bank musiałby chyba odpuścić ubezpieczenie albo dodać jakieś symboliczne żeby mi się to zwyczajnie opłaciło. Stwierdził, że wszystko jest możliwe. Może i tak. Jak sam piszesz nic mi nie szkodzi spróbować.

Jeśli zdolność ledwo zapina Ci się na 10 lat to marne szanse na konsolę w CA. Meritum wchodziłby w grę o ile zrobi się kredyt bez ubezpieczenia.. albo Pocztowy, jeśli załapiesz się na promocję dla ZORów.. Chyba, że masz kredyt bez ubezpieczenia, wtedy te 16% które pewnie masz jest dość dobrą ofertą. Jeśli chcesz sprawdzić, czy rzeczywiście da się coś lepszego zrobić z Twoim kredytem, a nie ufać w ciemno temu doradcy- wypełnij schemat:

 

Wysokość kredytu

Pożądana długość okresu kredytowania.

Łączny miesięczny dochód netto na rodzinę 3mc/6mc

Czy jest wpływ wynagrodzenia na konto

Miasto/województwo

Źródło uzyskiwania dochodów

Okres trwania umowy w tył/okres trwania umowy w przód

NIP pracodawcy/branża/stanowisko

Wiek kredytobiorcy / kredytobiorców

Aktualne obciążenia kredytowe

Historia w BIK(czy były kredyty i czy były poprawnie obsługiwane)

 

Oraz dokładnie opisz jaki masz kredyt w Aliorze, jakie oprocentowanie nominalne, ile było pobranego ubezpieczenia oraz ile masz spłaconych rat, a ile pozostało do spłaty.

 

Pozdrawiam

martinez67

Hej Olavi

mozesz napisac czy Alior upomnial sie w sprawie zaswiadczen?

olavi

Na chwilę obecną nie było żadnego kontaktu z Aliora w tej sprawie.

 

Pytanko do znawców tematu. Czy istnieje jakakolwiek szansa na przedłużenie okresu spłaty kredytu, a co za tym idzie obniżenie wielkości raty jeżeli jest on wzięty na teoretycznie maksymalny okres czyli 10 lat?

Deotyma

Mam taką samą prośbę z Aliora,o zaświadczenia, których praktycznie nie mogę dostarczyć bo część tych zobowiązań nadużyłam...raty spłacam regularnie. Poradźcie martwić się, załatwiać inny kredyt aby spłacić Aliora?

olavi
Na chwilę obecną nie było żadnego kontaktu z Aliora w tej sprawie.

 

Nieaktualne. Właśnie otrzymałem telefon z Aliora. Dokładnie dziś. Niesamowity zbieg okoliczności. Szybko zabieram się do uregulowania, co i zalecam innym.

Deotyma

dali jakiś czas? co zamierzasz? uregulować i poprosić o zaświadczenie o zamknięciu zobowiązania?

olavi

Do końca tygodnia mam przedstawić potwierdzenie przelewu, a do końca następnego tygodnia zaświadczenie o zamknięciu. Zamierzam zastosować się do tych wytycznych.

Deotyma

czy sądzisz,że nie zastosowanie się do tych zobowiązań będzie skutkować wypowiedzeniem umowy? Mam zamiar prosić Alior o odstąpienie od tego. Są szanse na powodzenie? Nie zalegam ze spłatami, wszystko regulowane w terminie. Poradźcie proszę

olavi

Nie wiem. Przyznam się, że osoba, która się ze mną kontaktowała była dość ostra w słowach. Ja również reguluję wszystko w terminie. Niech się wypowie ktoś o większej wiedzy o tego typu przypadkach.

olavi

Tak się zastanawiam...

 

Mam ten kredyt w AB. Na chwilę obecną mam do spłaty ok. 85k z czego ok. 20k to ubezpieczenie. Kredyt był oprocentowany na 9,5%. Gdybym zgłosił wniosek o rezygnacji z ubezpieczenia i oprocentowanie poszło w górę do 16% (to zdaje się jest w tej chwili maksimum, nie mylę się?), to jaka wyszłaby mi rata? Poratowałby ktoś kalkulacją?

 

Czy w mojej sytuacji, gdzie podpadłem bankowi tym, że nie spłaciłem jednego z konsolidowanych produktów i zrobię to dopiero teraz, aby uniknąć wypowiedzenia umowy jest jakaś szansa na przekonaniu banku do zwrotu ubezpieczenia?

Finalist

Zawsze warto spróbować. Musiałby Pan udać się do oddziału i poprosić o formularz do zwrotu składki ubezpieczeniowej, razem z doradcą wypełnić i zaznaczyć opcję, że kwota ubezpieczenia ma być przelana na poczet kredytu i zmniejszenie jego sumy. Niedawno przerabiałem ten proces i obecnie odbywa się to bardzo szybko, Klient po 3 dniach miał zwrot z ubezpieczenia już przelany. Ciężko odnieść się do tego, czy jako argument przeciw bank może podać brak skonsolidowania tego jednego kredytu, na który przeznaczono środki. Aczkolwiek nie powinien.

 

Jeśli chodzi o wyliczenie, to wszystko zależy od tego na jaki okres był kredyt i ile rat zostało już zapłaconych, bowiem bank pewnie przeliczy na okres pozostały obecnie do spłaty. Jeśli napisze Pan ile zostało miesięcy do spłaty, to ja lub ktoś z kolegów z pewnością Panu policzy. Należy jednak liczyć się z tym, iż przeliczony kredyt na nowo będzie wyglądał w ten sposób, iż początkowe raty będą głównie szły na odsetki. W przypadku, który ja ostatnio przerabiałem, rata w kwocie 1300 zł dzieliła się na ok. 50 zł kapitału i 1250 zł odsetek. Mimo to opłacało się, bowiem kwoty były podobne i oprocentowanie również, a rata była niższa o ok 100 zł.

olavi

Kredyt na 120 miesięcy. Spłaconych jest 7 rat. Obecna wysokość raty to 1141.

 

Czy przy przeliczaniu bank sprawdza obecną zdolność kredytową?

Finalist

 

Czy przy przeliczaniu bank sprawdza obecną zdolność kredytową?

 

Bank przelicza zdolność tylko wtedy, jeśli zwracane ubezpieczenie chciałby Pan uzyskać w postaci wolnej gotówki na swój rachunek bankowy, czyli kwota kredytu się nie zmniejsza, a bank wypłaca Panu te 20 000 zł do wykorzystania według własnego uznania. Jeśli ubezpieczenie idzie w poczet kredytu i zmniejsza zaangażowanie, wówczas zdolność nie jest liczona.

 

Przy założeniu, że po spłacie ubezpieczenia zostałoby 65 000 zł na okres 113 miesięcy, rata przy oprocentowaniu 16% to ok 1116 zł (różnica jednak wyszła niewielka, wprowadziłem nieco w błąd pisząc o różnicy 100 zł w moim ostatnim przypadku, tzn. faktycznie taka różnica była, ale Klient zwrotu ubezpieczenia miał prawie 30 000 zł). Tak więc sprawa do przemyślenia, chyba jednak ma to sens w momencie ewentualnej konsolidacji całkowitej kredytu w Aliorze, wówczas po wypowiedzeniu ubezpieczenia do spłaty byłoby właśnie 65 tys zł a nie 85 tys.

 

Pozdrawiam

PracownikBanku
Kredyt na 120 miesięcy. Spłaconych jest 7 rat. Obecna wysokość raty to 1141.

 

Czy przy przeliczaniu bank sprawdza obecną zdolność kredytową?

 

 

Tak jak napisał kolega rata by wyszła ok 1116 zł. Tylko pamiętaj że oprocentowanie może podskoczyć o 10%, to nic że w tym momencie nie mogą przekroczyć 16% ale ale jeszcze w tym roku na pewno stopy procentowe podskoczą bo obecnie są na najniższym poziomie w historii, więc wtedy rata także podskoczy.

W Twoim przypadku oprocentowanie może podskoczyć max do 19,5% a wtedy rata już będzie ok 1260 zł.

Finalist

A nie jest tak, że oprocentowanie może podskoczyć do 16%, bo liczy się sytuacja obecna? Wiadomo, że jeśli stopy procentowe w kraju wzrosną, to banki chętnie to wykorzystają (gorzej zawsze jest gdy te stopy procentowe spadają, wówczas chętnych do obniżek oprocentowania Klientów jest jak na lekarstwo). Mógłby kolega dokładniej wytłumaczyć, jak to wygląda w rzeczywistości?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.