Jump to content
Szyman90

Ubezpieczenie kredytu? WBK

Recommended Posts

Szyman90

Witam serdecznie,

Zaciągnąłem kredyt gotówkowy na osobę fizyczną w wysokości 30tys. zł. Do ręki dostałem 24 tys. z uwagi na ubezpieczenie kredytu, które kosztuje 4,5 tys zł. i prowizję. Pani w okienku "wcisnęła" mi to ubezpieczenie nie informując mnie(jak później znalazłem w internecie), że owe ubezpieczenie jest dobrowolne "spokojny kredyt" w wbk. Chciałbym nadmienić, że nie pracuje na umowie o pracę, wiec z ubezpieczenia mógłbym skorzystać tylko w przypadku śmierci w nnw lub pobytu w szpitalu w nnw. W związku z tym mam 2 pytania:

 

1. Czy faktycznie ubezpieczenie kredytu jest dobrowolne?

2. Czy może istnieć sytuacja, kiedy bank wymaga takiego ubezpieczenia i jest ono warunkiem uzyskania kredytu? (jestem ich stałym klientem)

 

Pozdrawiam

Finalist

Z ubezpieczeniami jest różnie. Najczęściej wpływają na polepszenie samych parametrów kredytu (oprocentowania czy prowizji) ale zwiększają koszt kredytu. Bardzo często jest to po prostu dodatkowy zarobek banku, a dla pracownika jest to o tyle istotna kwestia, iż przełożeni placówek często kładą nacisk na takie ubezpieczenia.

Proszę zerknąć w umowę, jakie konsekwencje poniesie Pan rezygnując z ubezpieczenia i jakie są możliwości zwrotu składki (w formie gotówki czy w formie nadpłaty na kredyt, przez co zmniejszy się jego saldo zadłużenia). Jeśli to drugie, od razu trzeba podpytać czy wpłynie to na skrócenie okresu kredytowania, czy może Pan zmniejszyć kwotę raty zachowując obecny okres kredytowania.

ArturKredyty

ubezpieczenie może być warunkiem udzielenia kredytu narzuconym przez analityka, jako dodatkowe zabezpieczenie...

w innych wypadkach jest dobrowolne zazwyczaj ale to zależy od instytucji, w bzwbk można zrezygnować ale pewnie podniosą oprocentowanie

Maciek86

Nie spotkałem się w umowach WBK informacji o obowiązku ubezpieczenie, ale wiadomo, że takie umowy potrafią się często zmieniać.

Zazwyczaj na umowie jest zapis, że w przypadku rezygnacji z ubezpieczenia podniosą Ci oprocentowanie o 2%. Jednak Zazwyczaj kredyty są oprocentowane na 16%, więc rezygnacja z ubezpieczenia nie pociąga za sobą dodatkowych konsekwencji, gdyż więcej niż 16% bank nie może dać :)

 

Pozdrawiam

felo80

Przeglądam stare umowy dotyczące kredytów gotówkowych jakie posiadam.

W 2015 zaciągnąłem kredyt gotówkowy w BZ WBK, który teraz jak wiadomo jest Santanderem.

 

Sprawa dotyczy dwóch ubezpieczeń jakie są zawarte w kwocie.

otrzymałem 20000 + prowizja 1800zł

oraz dwa ubezpieczenia:

1. ubezpieczenie na życie "Spokony Kredyt" - produkt Aviva 2100zł

2. ubezpieczenie "Spokojny Kredyt" - produkt Aviva 2600zł

 

Przeglądam kartę produktu tych dwóch ubezpieczeń i wchodzi, że oba dotyczą tego samego w moim przypadku. 

Pracowałem wtedy na umowie o dzieło.

Interesuje mnie sytuacja na wypadek utraty pracy. Gdybym zawierał umowę tego kredytu będąc na umowie o pracę, to produkt nr 1 by to zwierał.

 

Jak wynika z karty produktów tych dwóch ubezpieczeń jestem w takiej sytuacji (dotyczące mnie):

 

1. Karta Produktu: Ubezpieczenie SPOKOJNY KREDYT

W ramach Umowy ubezpieczenia udzielana jest Tobie Ochrona ubezpieczeniowa w zakresie zależnym od Twojego wieku i statusu zatrudnienia: 1) w Okresie Kredytowania objętym ubezpieczeniem do dnia wcześniejszej spłaty całości zadłużenia z tytułu Umowy kredytowej:

Jeżeli jesteś w wieku powyżej 18 roku życia do 65 roku życia i nie jesteś zatrudniony na podstawie Umowy o pracę lub masz ustalone prawo do emerytury albo do renty z tytułu niezdolności do pracy Jeżeli masz powyżej 65 roku życia i nie ukończyłeś 70 roku życia.

-Twoja śmierć w następstwie Nieszczęśliwego wypadku

-Twój Pobyt w Szpitalu w następstwie Nieszczęśliwego wypadku

 

2. Karta Produktu: Ubezpieczenie na życie SPOKOJNY KREDYT

W ramach Umowy ubezpieczenia na życie udzielana jest Tobie Ochrona ubezpieczeniowa w zakresie zależnym od Twojego wieku i statusu zatrudnienia: 1) w Okresie Kredytowania objętym ubezpieczeniem do dnia wcześniejszej spłaty całości zadłużenia z tytułu Umowy kredytowej

jeżeli jesteś w wieku powyżej 18 roku życia do 65 roku życia

Twoja śmierć

Twoja Całkowita niezdolność do pracy

 

Oba produkty dotyczą w moim przypadku tej samej sytuacji, czyli śmierci, niezdolności do pracy itp. Generalnie się jednak nakładają. Czy w takim przypadku zgodne jest mi ich przydzielenie w jednym kredycie. Czy nie płacę już ponad 4 lata dwukrotnie za to samo - patrz kwoty 2100 i 2600 tych ubezpieczeń?

A może w przypadku utraty pracy obowiązywałby mnie ten zapis, który na początku jak napisałem odrzucam, gdyż nie byłem wtedy na umowie o prac?

---> "Jeżeli jesteś w wieku powyżej 18 roku życia do 65 roku życia i jesteś zatrudniony na podstawie Umowy o pracę oraz nie masz ustalonego prawa do emerytury albo do renty z tytułu niezdolności do pracy"

Czy jest tutaj coś co w przypadku błędu można nie wiem zaskarżyć lub wnioskować o jakieś korzyści i czy gdy sytuacja utraty pracy zaistniałą w przeszłości po raz pierwszy,a potem jak miałem działalność i zamknąłem firmę i to się powtórzyło to czy da się to pod coś podpiąć?

 

Plik karty produktu znajdziecie tu:

https://static3.santander.pl/asset/k/a/r/kartaproduktu_spok_kredyt_luty2015_55529.pdf

 

 

 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.