Jump to content
Piotrek12345

MDM - limit 50% LTV

Recommended Posts

Piotrek12345

Witam,

 

Mam pytanie odnośnie kredytu oraz dofinansowania MDM. Sytuacja wygląda następująco:

 

Zakupiłem mieszkanie za kwotę: 300tys. Kwota kredytu wynosi dokładnie 50% ceny mieszkania: 150tys, a resztę (kolejne 50%) stanowi wkład własny wraz z dofinansowaniem z programu MDM.

W umowie deweloperskiej napisane jest, że cena mieszkania ulegnie zmianie jeśli powierzchnia mieszkania po ostatecznym obmiarze zmieni się.

1). W przypadku zwiększenia się powierzchni - będę musiał dopłacić (kwotę proporcjonalną do zwiększonej powierzchni). Zatem kwota wkładu własnego wyniesie wtedy więcej niż 50% ostatecznej ceny mieszkania.

2). W przypadku pomniejszenia - deweloper odda część pieniędzy. Czy w takiej sytuacji ja dostanę zwrot tych pieniędzy na własne konto czy dostanie je bank zmniejszając kwotę mojego kredytu? W drugim przypadku kwota wkładu własnego również przekroczyłaby 50% ostatecznej ceny mieszkania.

 

W warunkach programu MDM jest zapis mówiący, że kwota wkładu własnego może stanowić maksymalnie 50% ceny mieszkania.

 

Czy taka sytuacja może spowodować konieczność zwrotu dofinansowania MDM? W jaki sposób bank traktuje takie przypadki oraz co można zrobić, żeby uniknąć ryzyka konieczności zwrotu dofinansowania?

Z tego co wiem to ostateczna powierzchnia mieszkania prawie zawsze różni się od wstępnie planowanej, więc ostateczna cena także będze się nieznacznie różnić.

Linki
PlanFinance.pl

Wysokość i możliwość uzyskania dopłaty liczy się na moment złożenia wniosku. Późniejsze zmiany nie mają wpływu Twój kredyt.

Piotrek12345

Dziekuje za odpowiedź. Czy jest Pan tego pewny?

Przeniesienie własnosci nastąpi prawdopodobnie w marcu 2019. Natomiast wyplata dofinansowania końcem listopada 2018 (przy ostatniej transzy po zakończeniu budowy).

W przypadku zmiany powierzchni mieszkania (co jest prawie pewne, bo mierzą do 2 miejsc po przecinku), zwiększy się mój wkład własny i przekroczy 50%.

 

 

Art. 16. Nabywca jest obowiązany do niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą na zasadach, o których mowa w art. 11 ust. 3, w przypadku spłaty przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania całości kredytu, o którym mowa w art. 3, lub jego części, jeżeli w wyniku tej spłaty nie zostanie zachowany warunek, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2, a także w przypadku utraty przez nabywcę uprawnienia do uzyskania finansowego wsparcia w związku ze zdarzeniem, o którym mowa w art. 10 ust. 5, z wyłączeniem przypadków, gdy naruszenie warunku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, miało miejsce po dniu zawarcia umowy kredytu i było związane z uzyskaniem praw wskazanych w tym przepisie w drodze spadku. Zwrot środków dokonywany jest za pośrednictwem instytucji kredytującej poprzez rachunek wskazany w tym celu w umowie kredytu.

 

Art. 6. 1. Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone, jeżeli kredyt został udzielony przez instytucję

kredytującą:

2) w kwocie stanowiącej co najmniej 50% ceny zakupu mieszkania lub wkładu budowlanego, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4;

 

 

Również z tego co widzę w umowie kredytowej to okres karencji kończy mi się w grudniu tego roku (po odbiorze mieszkania), a nie w momencie podpisania umowy przeniesienia. Jeśli zacznę spłacać kredyt przed umową przeniesienia to w momencie jej podpisania, kredyt będzie stanowił mniej niż 50% ceny - jest to druga przyczyna zaburzenia proporcji 50%/50%.

 

Zatem nie chodzi mi o to, że nie dostanę tego dofinansowania, ale że będę je musiał zwrócić, ponieważ przed podpisaniem umowy przeniesienia zajdzie zdarzenie o którym mowa w ustawie.

PlanFinance.pl

Tak, jestem pewien.

 

7. Powierzchnię użytkową mieszkania, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3, a także cenę zakupu lub wkład budowlany, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, przyjmuje się odpowiednio na podstawie umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania lub umowy deweloperskiej, a jeżeli umowa taka nie została zawarta do dnia złożenia wniosku – na podstawie odpowiedniej umowy określającej zobowiązanie do zawarcia umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania lub umowy deweloperskiej (umowa przedwstępna) albo na podstawie umowy o budowę lokalu.

8. W przypadku mieszkań, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 lit. a, jeżeli do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie wkładu własnego nie została zawarta umowa, o której mowa w ust. 7, instytucja kredytująca dokonuje weryfikacji w zakresie spełnienia warunków, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 3 i 4 lit. a, na podstawie danych zawartych w prospekcie informacyjnym dotyczącym przedsięwzięcia deweloperskiego.

 

 

Co do spłaty przez zakończenie karencji to bardzo ciekawy przypadek.

wojsed

Mam bardzo zbliżony problem.

Cena mieszkania: 247.705zł

MDM: 25899,62zł

Kredyt: 150.000zł

Ostatnia transza z wypłatą MDM: 12.2018

Koniec karencji spłaty kredytu 02.2019

Przeniesienie własności: ok. 08.2019

 

Zamierzałem wziąć kredyt na >50% czyli 123.853zł, jednak była promocja w baku i niższa marża dla 150.000zł z zamiarem nadpłacenia kredytu zaraz 01.2019r i skrócenie karencji. Nadpłata, tak by była mniej niż 50% ceny mieszkania czyli to 123852zł.

 

Odbiór mieszkania i przeniesienie jak pisałem II połowa 2019r. W umowie zapis, że jak mieszkanie będzie większe to brak dopłaty, a jak mniejsze to zwrot pieniędzy przez dewelopera.

 

1. Zmiana wymiarów mieszkania po wybudowaniu pewnie nie ma wpływu na wysokość dopłaty MDM? W sensie za te dodatkowe cm2 lub ich brak to chyba nie trzeba zwracać części dopłaty MDM lub SGB nie dopłaci?

 

2. Jeżeli mieszkanie będzie mniejsze to deweloper mi zwróci pieniądze - to zależy czy on zwróci mi jakoś na konto czy do banku udzielającego kredyt? Jednak wtedy teoretycznie mieszkanie będzie mniejsze, a ja jeśli nadpłacę kredyt do 50% to się okaże po tym fakcie, że mam wpłaty własnej już ponad 50%!

 

3. Czy spłacany kredyt w ramach normalnych rat też będzie traktowany jako wkład własny? W sensie:

Mój wkład własny to: 71.805,38zł. Dojdzie do tego MDM: 71.805,38+25.899,62 = 97705zł (39%). W styczniu nadpłacam 24.647zł i mam wtedy 123.852zł (49,9%). Przeniesienie w II połowie 2019r i do tego czasu spłacam normalne raty, więc i część kredytową -> czy w tym wypadku to będzie traktowane jako przekroczenie 50% własnych środków do czasu przeniesienia aktu notarialnego?

kikut

Panie Wojsed Dostał Pan odpowiedz na swoje pytanie nr 3 Czy spłata raty kredytu traktowana jest jak wkład własny. jestem w podobnej sytuacji?

wojsed

Z tego co kojarzę to normalna spłata kredytu nie jest traktowana jako nadpłata.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Skrócenie kredytu MDM

   Cześć. Zanim udam się do banku chcę zaczerpnąć tutaj wiedzy. A więc . Ciąży na mnie kredyt 101 000 zł na 20 lat zaciagniety w 2016 roku w Banku PKO BP . Obecna rata +/- 640 zł spłaciłem już 35 rat.  Jako że moje zarobki w pracy podniosły się pomyślałem o skróceniu kredytu z jednoczesnym podniesieniu raty do okolo 950/1000 zł miesięcznie. Czy w PKO BP istnieją możliwości skrócenia okresu kredytowania poprzez aneks ? Czy są takie możliwości ?

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Limit w koncie

   Witam   Chciałem wziąść kredyt hipoteczny ale niestety decyzja negatywna. Poszło min o limit w koncie na 10500  tys który jest wykorzystany  w całości ( wynagrodzenie pokrywa raz w miesiącu połowę limitu)  Nie jestem w stanie spłacić od razu sam tego limitu i zastanawiam się czy nie lepiej było by uzyskac kredyt gotówkowy i spłacić ten limit bo chyba bank inaczej patrzy na tzw produkty odnawialne niz na kredyt z stała ratą. chyba ? Dodatkowo mam w ciagu roku 9 zapytan do bik  ,ogó

   in Kredyty gotówkowe

  • JDG kredyt/limit 30.000 PLN

   Typ kredytu: gotówkowy/obrotowy/limit w koncie Wysokość kredytu: ...30 tys pln Czy kredyt będzie zabezpieczony: nie Województwo: ...Dolnoslaskie Waluta kredytu: ...pln Pożądana długość okresu kredytowania: ...48-60 m-cy   Przychód 2018      377 tys Koszty 2018      385 tys 2019 r juz na plusie 20 tys     Forma prawna jednoosobowa dział.  Branża: Transport miedzynarodowy PKD: 49.41 Działalność prowadzona od: 12.2017 R

   in Kredyty dla firm

  • Limit kredytowy w koncie, a zarobki za granicą

   Witam, Poszukuje możliwości zaciągnięcia limitu kredytowego w koncie, problem polega na tym, że mimo, że mój własny bak mi wyliczył, że spokojnie 10 tysięcy mogą mi przyznać to gadka się skończyła w momencie wypełniania papierów ponieważ żeby przeprowadzić wniosek potrzebowali nipu pracodawcy, a pracując w UK nie posiadam nipu swojej działalności ponieważ do pewnych kwot nie jest on wymagany. Na payslipie mam 788 funtów/msc, a jedyne moje aktualne zadłużenie to 5000zł karta kredytowa, któr

   in Karty kredytowe

  • Wypowiedziany kredyt, karta kredytowa i limit w Santander Bank.

   Witam, bardzo proszę o rade jak ugryźć temat.   Niestety doszło do tego czego nie chciałem, został mi wypowiedziany kredyt w Santander Bank, na kwotę 7000 zł (Kredyt nie był ubezpieczony) - Kredyt windykuje Kruk   Karta kredytowa został również wypowiedziana = kwota 2000 zł ( mam 60 dni na spłatę ), wypowiedzenie miało miejsce w lutym   Limit w koncie nie został przedłużony z racji nie wywiązywania się z warunków umowy, moja wina = kwota 17 000 zł   Wszyst

   in Dla zadłużonych

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.