Jump to content
Grrreg

Spadek z niespodzianką vs BIK

Recommended Posts

Grrreg

Cześć,

Nie znalazłem wątku z podobnym problemem, dlatego opiszę w skrócie:

 

Po śmierci Ojca w 2011 roku razem z trzema siostrami i Mamą zostaliśmy spadkobiercami jego części mieszkania i zostało to notarialnie potwierdzone.

W ubiegłym roku (2018) każdy ze spadkowiczów otrzymał informację z banku, że odziedziczył również kredyt na kwotę 320 tys.... Okazało się, że Rodzice byli współkredytobiorcami kredytu mieszkaniowego siostry z 2009 roku (spłacany na bieżąco), o czym nikt wcześniej nie wiedział. Pobrałem raport z BIK i okazuje się, że jest tam wpisana cała kwota kredytu blokując mi możliwość wzięcia własnego, nie mówiąc o wzmiance, że były opóźnienia w spłacie.

 

Pytania:

1. Czy bank mógł bez działu spadku uczynić mnie (i każdego z nas) 100% spadkobiercą i wpisać całą wartość kredytu do BIK?

2. Czy nie jest oczywistym, że powinno to być 20% wysokości kredytu?

3. W jaki sposób można to wyprostować oraz żeby pojawiła się w BIK informacja (dotyczy historycznych opóźnień w spłatach), że to nie mój kredyt w rzeczywistości?

 

Pozdrawiam

GR

 

 

Linki
Ekspert_Kredytowy

Witam, poniżej odpowiedzi na pytania, dodam, że jest to subiektywna moja opinia:

 

Pytania:

1. Czy bank mógł bez działu spadku uczynić mnie (i każdego z nas) 100% spadkobiercą i wpisać całą wartość kredytu do BIK?

Jeśli staliście się współkredytobiorcami - to tak.

 

2. Czy nie jest oczywistym, że powinno to być 20% wysokości kredytu?

Nie, ponieważ jeśli jeden przestanie spłacać, to druga osoba solidarnie powinna spłacać zobowiązanie.

 

3. W jaki sposób można to wyprostować oraz żeby pojawiła się w BIK informacja (dotyczy historycznych opóźnień w spłatach), że to nie mój kredyt w rzeczywistości?

Najlepiej pisać reklamację, że nie wiedzieliście o zobowiązaniu (w postępowaniu spadkowym nikt tego się niedopatrzył?), wnosisz o korektę danych i zaczynasz spłacać od dnia X.Y.Z

 

Grrreg

Witam,

 

Dzięki za komentarz.

 W kwestii nr 2 moją wątpliwość budzi fakt, że dziedziczę tylko piątą część spadku - czy nie dotyczy to zarówno korzyści i obciążeń?

W postępowaniu spadkowym kwestia istniejącego kredytu w ogóle nie istniała.

 

Pozdrawiam

GR

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Stare długi a spadek po ojcu.

   Witam, To moj pierwszy post na forum, wiec chcialbym sie przedstawic. Mam na imie Maciej i mam 38 lat. W latach 2004-2007 wzialem dwa niewielkie kredyty, ktorych przez utrate pracy nie udalo mi sie splacic. W miedzyczasie wyjechalem i osiedlilem sie na stale za granica, nie mieszkam w Europie od 2007 roku. Od okolo 2008 roku przychodzily co jakis czas do domu listy od komornika i chyba sadu, ktore odbieral czasem moj ojciec (przez dlugi czas bylem tam wciaz zameldowany).

   in Dla zadłużonych

  • Drastyczny spadek punktacji BIK

   Bik 3 mce temu 62 pkt. Wstępna decyzja pozytywna, niestety bank nie wyrobił się z decyzja ostateczna i trzeba aktualizować. Spełnione warunki banku- spłacone 3 kredyty przed czasem, jedynie znalazło się opóźnienie na 8 zł kilka dni. Dziś pobieram raport zadowolona, bo pewnie punkty skoczyły, a tam... 52 punkty. Serio, nie wiem co tym myślec i co teraz zrobi bank analizując zdolność. Zamknięcie zobowiązań spłacanych terminowo, doszły 3 zapytania ( w tym dwa w odstępie tygodnia z tego samego banku

   in BIK i BIG

  • Nagły spadek punktacji w BIK

   Witam, Przychodzę z takim problemem. Miałam i tak dość niską punktację, bo 47%. Od stycznia zero zapytań, każde zobowiązanie spłacane terminowo. Kilka dni temu pobrałam raport BIK a tam punktacja 38% !  Napisalam do BIK ale jak zawsze wysłali automatyczną regułkę i tyle. Czy można coś z tym zrobić? Nie wiem o co chodzi. Pobralam nawet raport BIG ale nie mam tam żadnych negatywnych wpisów. Nie zaglądałam do BIK aby poprawić punktację, myślałam że odczekam pół roku aby później

   in BIK i BIG

  • Upadłość konsumencka a spadek.

   Jestem w trakcie postępowania upadłościowego od  lutego 2016r. Wszystko szło gładko i już 9 miesięcy spłacam PSW. Jednego tylko nie przewidziałam. Śmierci rodziców i to w odstępie 3 miesięcy. Jestem jedyną córką, mam jednego syna. Oboje mieszkamy w tym mieszkaniu tzn syn obecnie studiuje w innym mieście. Odziedziczone mieszkanie jest obciążone hipoteką. Wiem ,że jako upadły nie mogę podejmować żadnych działań prawnych i sąd musi zadecydować czy mogę ten spadek odrzucić cze też wejdzie do masy up

   in Dla zadłużonych

  • Spadek.

   Witam z góry przepraszam bo wiem że to forum finansowe - ale może mi ktos pomoże .  W przyszlym tygodniu razem z ojcem mamy sprawe w sadzie o sprawe spadkowa po rodzicach mojego taty a moich dziadkach. W 1992roku gdy mialem 4 lata zmarl mój dziadek nie pozostawiąc po soboe testamentu abi dlugów itp - nikt nie odrzucił spadku . W 2009 roku zmarla z koleji matka mojego ojca , a moja babcia pozostawiając po sobie około 80tyś dlugu które brala pod hipoteke z powodu mojego wujka który ciągle pił , zw

   in Forum prawne

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.