Jump to content
piciuok

Leasing finansowy, a FV VAT zwolniony

Recommended Posts

piciuok

Witam szanowne grono forumowiczów. 

Czy byłby ktoś w stanie wyjaśnić, jak działa taki leasing? Sprzedający sprzedaje na FV VAT zwolniony (ZW), ja jestem normalnym vatowcem. Przedmiotem transakcji byłoby auto używane, krajowe, zarejestrowane. Jak wygląda w tym wypadku płatność VATu przy pierwszej racie leasingu? Na start chce wpłacić 10 000 zł. Przy operacyjnym byłaby to kwota netto, do której dopłacałbym +23% vatu, a każda rata miałaby w sobie VAT i tak spokojnie przez któryś rok bym spłacał, a przy finansowym? 

 

Będę wdzięczny za podpowiedź  🙂

MB_Finanse

Witam,

W leasingu finansowym l-biorca (korzystający) odlicza amortyzację oraz tylko część odsetkową raty. Istotne jest również to, że przy leasingu finansowym (w odróżnieniu od operacyjnego) podatek VAT należy zapłacić od całości transakcji już na jej początku. Nie będzie to zatem VAT naliczony tylko od czynszu inicjalnego, ale od wszystkich płatności w całym okresie leasingu - z góry. W przypadku sfinansowania samochodów, na które sprzedający nie wystawia "pełnej" faktury VAT, a jedynie fakturę z VAT zwolnionym w leasingu finansowym VAT zostanie doliczony tylko do części odsetkowej raty.

 

Pozdrawiam

 

Gold Leasing

W tym przypadku optymalną formą finansowania będzie leasing finansowy. Naliczony zostanie VAT od kosztu całej transakcji. W większości firm leasingowych płatny jest z góry. Pamiętaj również iż większość firm leasingowych wymaga żeby składka za ubezpieczenie komunikacyjne również była opłacona za cały rok z góry. Zatem musisz być przygotowany na spore jednorazowe koszty.

 

Pożyczka też byłaby tu dobrym rozwiązaniem.

 

Pozdrawiam

Gold Leasing

 

piciuok

Dzięki za odpowiedź.

 

Czyli biorąc auto w leasing finansowy za 50k, przy wpłacie początkowej 10k i oprocentowaniu łącznym 110% na 3 lata, moja rata wynosi miesięcznie ~1286 zł, gdzie cześć odsetkowa to ~142 zł które sobie mogę odliczyć? Dodatkowo, do wpłaty początkowej doliczam +23% vatu za część odsetkową raty czyli ~1150 zł. Do tego przeważnie są jakieś dodatkowe opłaty, liczmy 500 zł brutto. Summa summarum na dzień dobry płacę 11 650 zł, tak? Nie doliczam już VATu do tych 50k zł, bo tu po prostu tego VAT'u nie mam i już? 

 

Teraz pytanie, co przy sprzedaży takiego auta. Z PKO usłyszałem takie stwierdzenie, że VAT będę musiał oddać bo on jest 'pożyczony'. O co tutaj chodzi i jak to wyjdzie w finalnym rozrachunku?

 

Dopytam jeszcze, koszty paliwa, napraw i innych czynności powiązanych z autem, księguje normalnie i rozliczam zgodnie ze stawkami dla aut na użytek mieszany?

Prosiłbym operować na liczbach - najwięcej to uświadamia :) 

 

Równocześnie poprosiłbym o ofertę leasingową pod niżej wymienione parametry (operacyjny oraz finansowy dla przypadku z wątku):
 

Od kiedy istnieje firma: kwiecień 2017

Wiek przedsiębiorcy: 26

Przedmiot leasingu (rodzaj, marka, model): Samochód osobowy Skoda Superb II 2.0 TDI Kombii

Rok produkcji: 2014/2015

Nowy czy używany: używany

Kto będzie dostawcą: inna firma

Wartość netto przedmiotu leasingu: 45 000 zł / 52 000 zł (FVAT ZW)

Czy będzie wystawiona faktura z pełnym VATem czy VAT marża: VAT / VAT ZW

Preferowany okres leasingu: 36 miesięcy

Preferowana wielkość opłaty wstępnej: 10 000 zł

Preferowana wielkość wykupu: 5 000 zł

Przeterminowane zobowiązania: brak

Kod pocztowy: 98-273

 

@Gold Leasing pożyczka = kredyt dla firm? Czy takie coś wpływa na moją zdolność kredytową przy np. kredycie hipotecznym?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

X TOP3 Najczęściej wybierane kredyty: