Jump to content
IzabelaAG

Korespondencja z sądu a adresy.

Recommended Posts

IzabelaAG

Witajcie,

 

mam problem z ogarnięciem korespondencji z sądu ponieważ posiadam adres zameldowania stałego (dane z dowodu) i adres zameldowania tymczasowego.

Ogólnie większość spraw jakie trafia do sądu trafia do właściwego wynikającego z mojego adresu tymczasowego ale właśnie dowiedziałam się przez przypadek, że w miejscowości mojego zameldowania stałego mam jakieś 4 sprawy (nakazy zapłaty).

Wiem, że mam na poczcie do piątku do odbioru polecony dot. jednej z tych spraw.

 

Moje pytanie brzmi: w jaki sposób mogę przekierować sprawy do właściwego mi sądu?

Czy mogę wysłać po prostu list do wydziału cywilnego z informacją że trafia do nich coś co nie powinno, bo mój adres jest inny nie znając sygnatur spraw?

Co jeśli któraś z tych spraw się uprawomocniła a ja nawet o tym nie wiem?

 

Pozdrawiam

lukaszb
42 minuty temu, IzabelaAG napisał:

Moje pytanie brzmi: w jaki sposób mogę przekierować sprawy do właściwego mi sądu?

Poczta nie przekierowuje korespondencji sądowej. Sąd w nowych sprawach też będzie doręczał na adres z pozwu. Co najwyżej na przyszłość możesz zawiadomić wierzycieli o swoim prawidłowym adresie zamieszkania, ale i tak nie będziesz miała gwarancji, czy nie będą pozywali na adres zameldowania (zapewne to adres w umowie), albo sąd sam będzie weryfikował adres zameldowania i tam wysyłał korespondencję. Myślę, że najlepiej jak ustanowisz pełnomocnika pocztowego, który będzie Ci zwyczajnie odbierał i przekazywał pocztę - żebyś nie musiała jeździć. Wtedy on przesyła Ci skany, a Ty wnosisz sprzeciw i zawiadamiasz sąd o prawidłowym adresie. Ew. jeżeli to sprawy w EPU to nie musisz czekać na doręczenie, od razu może iść sprzeciw + zawiadomienie o prawidłowym adresie. Gorzej ze sprawami z rejonu.

 

44 minuty temu, IzabelaAG napisał:

Co jeśli któraś z tych spraw się uprawomocniła a ja nawet o tym nie wiem?

Pytanie, czy były jakieś przesyłki o których nie wiedziałaś, a które wróciły do sądu. Wtedy tak, to możliwe.

IzabelaAG
2 godziny temu, lukaszb napisał:

Co najwyżej na przyszłość możesz zawiadomić wierzycieli o swoim prawidłowym adresie zamieszkania

Moi wierzyciele doskonale znają mój prawidłowy adres. Podejrzewam, że to może być celowe działanie że ktoś mnie pozywa ponad 100 km ode mnie.

 

2 godziny temu, lukaszb napisał:

Myślę, że najlepiej jak ustanowisz pełnomocnika pocztowego, który będzie Ci zwyczajnie odbierał i przekazywał pocztę - żebyś nie musiała jeździć.

Pomysł bardzo dobry tylko nie mam za bardzo kogo tam upoważnić.

Pod moim adresem zameldowania mieszkają rodzice z którymi nie mam kontaktu. Nie mam nawet zaufania czy mówią mi o wszystkich awizach. Powiedzieli mi o jednym które mam do odebrania w piątek a w sądzie dowiedziałam się że są jeszcze 3 inne sprawy ale przez telefon nie ustaliłam jaki one mają status.

 

2 godziny temu, lukaszb napisał:

Ew. jeżeli to sprawy w EPU to nie musisz czekać na doręczenie, od razu może iść sprzeciw + zawiadomienie o prawidłowym adresie. Gorzej ze sprawami z rejonu.

Z EPU sobie radzę bez większych problemów. Cały problem jest właśnie z rejonowym.

 

2 godziny temu, lukaszb napisał:

albo sąd sam będzie weryfikował adres zameldowania i tam wysyłał korespondencję

Myślałam że jeśli mam adres zameldowania tymczasowego to sąd to widzi i powinien przesłać mi na właśnie mój aktualny adres.

 

Czy ja w całej tej sytuacji w przypadku uprawomocnienia mogę się jakoś bronić że nie miałam wiedzy o listach i możliwości ich odebrania. Czy mogę pisać o przywrócenie terminu na skuteczny sprzeciw argumentując to niewłaściwym adresem?

lukaszb
3 godziny temu, IzabelaAG napisał:

Czy ja w całej tej sytuacji w przypadku uprawomocnienia mogę się jakoś bronić że nie miałam wiedzy o listach i możliwości ich odebrania. Czy mogę pisać o przywrócenie terminu na skuteczny sprzeciw argumentując to niewłaściwym adresem?

Możesz wnosić sprzeciw i wraz ze sprzeciwem dokumenty na potwierdzenie faktu zamieszkiwania pod innym adresem. Mam na myśli jakąś umowę najmu, rachunki itp. Tylko pamiętaj, że możliwe że o sprawie w sądzie dowiesz się od komorasa. I druga opcja - po nowelizacji to komornik doręczy Ci nakaz zapłaty i będziesz mogla zrobic jak wyżej.

 

IzabelaAG
Teraz, lukaszb napisał:

Możesz wnosić sprzeciw i wraz ze sprzeciwem dokumenty na potwierdzenie faktu zamieszkiwania pod innym adresem. Mam na myśli jakąś umowę najmu, rachunki itp.

A zaświadczenie z Urzędu Gminy o zameldowaniu będzie wystarczające?

lukaszb
Teraz, IzabelaAG napisał:

A zaświadczenie z Urzędu Gminy o zameldowaniu będzie wystarczające?

Tak.

IzabelaAG

Czytałam przed chwilą jakiś artykuł o zmianach dot. doręczeń przesyłek sądowych. Podobno ma nie być już czegoś takiego jak fikcja doręczenia.

Jakaś nowelizacja k.p.c. z dnia 4 lipca czy coś takiego. Czy to już weszło w życie?

lukaszb
2 godziny temu, IzabelaAG napisał:

Podobno ma nie być już czegoś takiego jak fikcja doręczenia.

Nie ma fikcji dla tych nowych postepowań. Jeżeli będzie problem z doręczeniem nakazu zapłaty wtedy doręczy Ci go komornik. Pisałem o tym wyżej.

IzabelaAG
51 minut temu, lukaszb napisał:

Pisałem o tym wyżej.

Faktycznie, przepraszam, nie ogarnęłam, że wspomniał Pan o tej nowelizacji na samym końcu.

Czyli nieodebranie w mojej sytuacji listu który teraz leży do mnie na poczcie poza moim miejscem zamieszkania po nowelizacji nie wiąże się z uprawomocnieniem po dwóch tygodniach?

lukaszb
Godzinę temu, IzabelaAG napisał:

Czyli nieodebranie w mojej sytuacji listu który teraz leży do mnie na poczcie poza moim miejscem zamieszkania po nowelizacji nie wiąże się z uprawomocnieniem po dwóch tygodniach?

Teoretycznie tak. Pytanie tylko, czy postępowanie wszczęto przed czy po nowelizacji. Nowelizacja weszła kilka tygodni temu - 7 listopada.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Content

  • koterasedyta
   By koterasedyta
   Czy ktoś z was miał taką sytuację w e-sądzie . Co to znaczy w skrócie i co dalej będzie ?

  • Jacenty75
   By Jacenty75
   Witam
   Dzis po sprawdzeniu esadu zobaczylem ze zostal wydany nakaz zaplaty. Jeszcze nic nie dostalem bo nakaz wydano dzis ale cjcialem juz sie zapytac czy od takiego nakazu mozna sie odwolac? Czy jest na forum ktos kto moze mi w tym pomoc jak juz dostane nakaz? I czy jesli zgadzam sie z trescia nakazu to tez moge sie odwolac bo ja chce to splacic ale teraz nie mam na to pieniedzy.
  • Ania2019
   By Ania2019
   Witam,
    
   Moja Mama dostała 20 grudnia 2018 r. nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z Sadu Rejonowego dot. firmy Creditsar na kwotę 4.572,66 zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od kwot:
   - 4.125 zł od dnia 28.05.2017 r. do dnia zapłaty
   - 447,66 zł od dnia 28.05.2017 r. do dnia zapłaty
   oraz kwotę 642,00 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
    
   18 stycznia 2019 r. moja Mama wpłaciła kwotę 500 zł na rachunek, na który powinna zostać wpłacona główna należność wraz z odsetkami. Pytanie, jak wyliczyć kwotę pozostałą do spłaty? Wiem jak wyliczyć odsetki ustawowe, ale nie wiem jak traktować te wpłacone 500 zł w styczniu br., czy pomniejszać wartość należności głównej i od tej kwoty liczyć odsetki ustawowe od dnia 28.05.2017 r. czy jak powinnam to liczyć?
    
   Niestety o sprawie dowiedziałam się dopiero teraz, a nie ma jeszcze klauzuli wykonalności w związku z czym chce uregulować dług zanim wejdzie komornik.
    
   PS. w umowie ramowej pożyczki było wskazanie, ze liczone są maksymalne odsetki ustawowe za opóźnienie, tj. 14%, ale rozumiem, że jeśli Creditstar wniósł pozew o zapłatę odsetek ustawowych i nakaz zapłaty wyraźnie wskazuje odsetku ustawowe to trzymam się 7% a nie 14%?
    
   Będę wdzięczna za pomoc w temacie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.

X  POBIERZ RAPORT BIK