Jump to content
Krystian222

Nadpłata Kredyz z MDM (PKO BP)

Recommended Posts

Krystian222

Witam serdecznie,

Prośba o doradztwo co najlepiej zrobić w moim przypadku.

Kredyt z finansowaniem w MDM, wzięty w czerwcu 2016 roku, kwota kredytu 351 121 zł, wzięty na 30 lat w PKO BP.

Pozostała kwota kapitału do spłacenia na chwilę obecną to 337 633 zł

Oprocentowanie na chwilę obecną 3,54 %.

Pomóżcie mi przeprowadzić symulację co najlepiej opłaca się. Chciałbym nadpłacić kredyt gdyż za 2 lipca mija mi prowizja za nadpłatę 1,5% od kapitału (mijają 3 lata od uruchomienia kredytu). Wiem, że nie mogę nadpłacić więcej niż kwota dofinansowania z MDM która wyniosła 28 875 zł (5 lat od momentu podpisania aktu minie dopiero 06.2022). I teraz moje zapytanie chciałbym nadpłacić 28 800 zł (kwota mniejsza niż MDM). Moje pytanie co najlepiej zrobić w mojej konkretnej sytuacji.

- wariant I – nadpłacam za 3 lipca kwotę 28 800 zł zmniejszając wysokość raty – o ile zmniejszy się rata? Ile zaoszczędzę na odsetkach w kontekście całego kredytu?

- wariant II – nadpłacam za 3 lipca kwotę 28 800 zł skracając okres kredytowania – muszę podpisać aneks 0,5% od pozostałego kapitału czyli za 3 miesiące będzie to około 335 171 zł (około 1675zł). Rata nie ulegnie zmianie, skróci się natomiast okres kredytowania pytanie o ile? Ile zaoszczędzę na odsetkach w tym wariancie w kontekście całego kredytu.

- wariant III – przeniesienie kredytu do innego banku? Jest jakaś na to szansa i czy ma to sens?

 W przypadku potrzeby dodatkowych danych nie ma problemu.

Z góry dziękuję za pomoc.

Linki
Krystian222

up!

Prośbą o wskazówkę. 

lzalewski

Przeniesienie kredytu z MDM przed upływem 5 lat spowoduje konieczność zwrotu części dofinansowania.

W przypadku PKO BP raczej nie ma sensu skracanie okresu kredytowania. Lepiej jest dokonywać z czasem coraz większych nadpłat kredytu.

Krystian222

hmmm a to ciekawe, co napisałeś.

Cytat

W przypadku PKO BP raczej nie ma sensu skracanie okresu kredytowania. Lepiej jest dokonywać z czasem coraz większych nadpłat kredytu.

 

Nadpłacając teraz czyli po 3 latach od uruchomienia kredytu kwotę o 1 zł mniejszą od dofinansowania MDM nie muszę go oddawać czyli jestem po bezpiecznej stronie. I teraz piszesz że lepiej dokonywać nadpłat zmniejszających ratę, ale to chyba nie do końca prawda.

Wyliczyłem że nadpłacając 28800 zł i zmniejszając wysokość raty (prowizja 0%) oszczędzam jakieś 16 tyś. na odsetkach w kontekście całego pozostałego kredytu.

Natomiast nadpłacając 28800 zł i zmniejszając okres kredytowania ( 0,5% za taki aneks od pozostałego kapitału czyli około 1650 zł) oszczędzam na odsetkach około 42 tyś w kontekście całego okresu kredytowania (skraca mi się czas kredytu o około 44 miesiące). Także 42 tys. pomniejszone o prowizje 1650 zł daje ponad 40 tyś. zł w kieszeni. Jak sam widzisz 40 tyś. vs 16 tyś. z wariantu pierwszego... odpowiedz jest prosta co się bardziej opłaca, nawet płacąc prowizję 😉

lzalewski

Źle mnie zrozumiałeś. Licząc wprost w ten sposób, rzeczywiście lepiej jest zapłacić 0,5% za aneks. Jednak zamiast skracać okres kredytowania możesz dokonywać coraz większych nadpłat kredytu (mając mniejszą ratę masz więcej wolnych środków) i efekt uzyskasz podobny do tego, o którym piszesz. Teraz nadpłacisz 28800zł i zapłacisz 1650zł prowizji. Powiedzmy za powiedzmy 2 lata znowu będziesz mógł dokonać nadpłaty i chcąc skrócić okres kredytowania znowu zapłacisz za aneks itd. Dokonując coraz większych nadpłat unikasz tej opłaty.

Krystian222

To jest porównywalny sposób przy założeniu że będę regularnie nadplacał. W przypadku wykonania tylko 2 - 3 nadpłat mniej więcej podobnego rzędu 30 - 40 tys. lepiej się opłaca opcja z aneksem i prowizja za skrócenie okresu kredytowania wydaje mi się. 

BTW. Dysponujesz może jakimś kalkulatorem gdzie mógłbym zasymulowac powyższe sytuacja na konkretnym liczbach aby wiedzieć jakie dokładnie są to kwoty? 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Similar Topics

  • Nadpłata kredytu MDM przed nowelziacją.

   Witam Podpisałem umowę kredytową w marcu 2015 roku. Umowa MDM jest przed nowelizacją ustawy, czyli nadpłata kredytu może być dowolną kwotą. Chyba, że się mylę? Po nowelizacji jest to kwota do wys. uzyskanego dofinansowania. Chciałbym nadpłacić kredyt większą kwotą niż uzyskane dofinansowanie. Do tej pory nadpłaciłem na wszelki wypadek tylko kwotę o wys. dofinansowania. Pisałem w tej sprawie do banku Santander (stary DB) jak i do BGK. Niestety spychologia z jednych na drugich jak to w nasz

   in Kredyty z dopłatami MdM

  • Nadpłata kredytu raty równe czy malejące

   Cześć,   Mam na stole dwie oferty kredytowe. Moje założenie jest takie, że chcę wziąć stosunkowo niską ratę ale mam zamiar co miesiąc nadpłacać kredyt o pewną stałą kwotę tak, aby ostatecznie spłacić zobowiązanie w około 10-12 lat. Intencja jest taka, żeby w przypadku gorszych czasów rata nie była zbyt dużym obciążeniem i żebym mógł samemu decydować o dodatkowej nadpłacie zamiast decydować się na większą ratę.   Wariant 1 Kwota kredytu: 580 000zł Czas kredytu: 20 lat Rata: równa Su

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Nadpłata kredytu w PKO BP

   Cześć,   planuję zakup mieszkania z rynku pierwotnego na podstawie cesji. PKO BP jako jeden z nielicznych oferuje kredyt przy tej formie zakupu.   Oferta na 350 000 / 360 miesięcy / raty malejące. Marża 2,24% Prowizja 1,6% Wkład własny 10% Nadpłata/spłata całkowita darmowe. Oferta bez ubezpieczeń - odrzucam z góry te oferty (przeliczyłem, że się nie opłaca w moim przypadku)   Złożenie jest takie, że planuję robić nadpłaty przy każdej racie do kwoty 5000(czyli rata ok. 1600 +

   in Kredyty mieszkaniowe

  • Nadpłata kredytu konsolidacyjnego.

   Witam mam kredyt konsolidacyjny w aliorze na niecałe 90tys rata 1175zl okres 120msc Czy jeżeli będę wpłacać po 1800zl miesięcznie 625zl będzie odliczane od kwoty udzielonej czy całkowitej z prowizja i odsetkami?

   in Dyskusje Ogólne

  • Wcześniejsza spłata czy nadpłata w ING

   Witam, Mam kredyt hipoteczny w ING w kwocie 214k zł rata 1140 zł liczba pozostałych rat 269 oprocentowanie 3,44% w tym momencie 536 do 604 odsetek.   Pytanie co zrobić z tym kredytem i gotówką 10k w portfelu? co najbardziej się opłaci

   in Kredyty mieszkaniowe

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.