Jump to content
Piotrek

Mieszkanie dla Młodych 2015 - warunki programu, wysokość dopłat

Recommended Posts

Piotrek

Od stycznia 2014 r. niektórzy kupujący swoje pierwsze mieszkanie mogą liczyć na pomoc państwa w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Pomoc polega na dofinansowaniu wkładu własnego. W przypadku rodzin, w których w trakcie spłacania kredytu pojawi się trzecie dziecko, możliwa będzie pomoc dodatkowa – spłata części kapitału.

 

Z programu „Mieszkanie dla młodych” mogą skorzystać osoby mające nie więcej niż 35 lat (jeśli ktoś kończy 35 lat w danym roku, do końca tego właśnie roku może skorzystać z pomocy państwa). W przypadku małżeństw pod uwagę brany jest wiek młodszego z współmałżonków.

Program „MdM” to jednorazowe dofinansowanie wkładu własnego. Klient zaciąga kredyt w banku komercyjnym, który ma podpisaną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Gdy bank uruchamia kredyt, jednocześnie pomniejsza kwotę kapitału o sumę dofinansowania. Środki te bank kredytujący zakup nieruchomości otrzymuje z BGK jako zwrot.

 

 

Dofinansowanie można uzyskać, kupując mieszkania lub domy jednorodzinne na rynku pierwotnym, od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. Uwaga! Częścią programu „MdM” jest również zwrot części podatku VAT – dotyczy to beneficjentów, którzy spełniają warunki programu i jednocześnie budują dom jednorodzinny systemem gospodarczym.

 

Ile dofinansowania można uzyskać w Mieszkaniu dla Młodych?

 

W przypadku singli i bezdzietnych małżeństw wsparcie finansowe w ramach programu wynosi 10 proc. wartości odtworzeniowej nabywanego mieszkania. Wartość ta jest ustalana w oparciu o wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 m2 mieszkania w danej lokalizacji oraz rzeczywistą powierzchnię użytkową tego lokalu (iloczyn powierzchni użytkowej mieszkania i wartości wskaźnika), przy czym jeśli mieszkanie ma więcej niż 50 m2 podstawą dla obliczenia wysokości dopłaty będzie 50 m2.

 

 

Małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci mogą liczyć na kwotę wsparcia w wysokości 15 proc. wartości odtworzeniowej nabywanego mieszkania – również obowiązuje ograniczenie dofinansowania do powierzchni użytkowej 50 m².

 

 

Jeżeli beneficjentom programu w okresie 5 lat od zakupu nieruchomości urodzi się trzecie (lub kolejne) dziecko, będą mieć możliwość starania się o kolejne 5 proc. dopłaty. Taką dopłatę będą mogły również dostać rodziny, które przysposobią dziecko. Na złożenie wniosku o dopłatę kredytobiorca będzie miał 6 miesięcy od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka.

 

 

W programie obowiązują oczywiście również limity cenowe w mdm 1 m² powierzchni użytkowej mieszkania – obliczane są one jako średnia arytmetyczna dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Wskaźniki są określane przez wojewodów i mnożone przez 1,1. Uwaga! W tym programie limity są ogłaszane w trzech kategoriach: stolica województwa, gminy sąsiadujące ze stolicą województwa, pozostałe miejscowości w województwie.

 

 

To nie wszystko. Podobnie jak w programie „Rodzina na swoim” obowiązuje limit powierzchni nieruchomości. Dla mieszkań jest to 75 m² powierzchni użytkowej (tylko w przypadku rodzin z trójką lub więcej dzieci limit ten jest wyższy i wynosi 85 m². Limit powierzchni dla domów to 100, lub 110 m² (ten drugi obowiązuje rodziny z przynajmniej trójką dzieci).

 

 

Wsparcie w programie „Mieszkanie dla Młodych” jest udzielane kredytobiorcom, którzy zaciągają kredyt w złotówkach na minimum 15 lat. Maksymalna wartość wkładu własnego to 50 proc. ceny mieszkania.

 

 

Z programu mogą skorzystać osoby, które w momencie udzielania kredytu nie mają (ani nie miały w przeszłości) żadnego mieszkania (ani domu), również odziedziczonego lub otrzymanego w formie darowizny. Głównym założeniem programu jest bowiem umożliwienie nabycia pierwszej nieruchomości. Jeżeli jedno z małżonków miało przed ślubem mieszkanie, i weszło ono w skład majątku wspólnego – oboje małżonkowie tracą możliwość skorzystania z programu „MdM”. Uwaga! Jeśli posiadamy tylko część mieszkania lub domu, możemy korzystać z programu (oczywiście po spełnieniu innych kryteriów).

 

 

Jako współkredytobiorcy w programie „MdM” mogą z głównym kredytobiorcą (lub kredytobiorcami) występować rodzice, rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, teściowie, ojczym lub macocha.

 

 

Uwaga! Dopiero po upływie 5 lat od momentu zakupu kredytobiorca – bez żadnych konsekwencji – może sprzedać mieszkanie lub dom, zakupione w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Jeśli transakcji dokona wcześniej, będzie musiał zwrócić część pieniędzy, jakie dopłaciło państwo do zakupu mieszkania. Ale nie tylko sprzedaż jest wykluczona! Kredytobiorca nie może tego mieszkania – w ciągu owych pięciu lat – ani wynająć, ani użyczyć, ani też zmienić sposobu jego użytkowania (czyli np. zmienić mieszkanie w gabinet kosmetyczny czy lekarski). Nie może też uzyskać prawa własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego (tutaj jednak są wyjątki, prawo dopuszcza wejście w posiadanie nieruchomości w drodze spadku lub zawarcia małżeństwa).

Jeśli zajdzie jedna z wymienionych okoliczności, kredytobiorca będzie musiał zwrócić kwotę dopłaty, ale nie całą. Jeśli np. sprzeda mieszkanie, zakupione w ramach programu po 3 latach, będzie musiał zwrócić 24/60 kwoty dopłaty.

 

Opracowano na podstawie materiałów BGK

PHOENIX

Witam

 

 

 

1.chcielibyśmy się dowiedzieć , czy istnieje możliwość zakupu domu z rynku wtórnego poprzez kredyt MDM . w artykule pisze ze pierwotne , ale szukając informacji na ten temat trafiłem na kilka sprzecznych artykułów , stad moje pytanie . proszę się nie unosić ze przecież jest napisane , chcielibyśmy się upewnić na 100 % a na tym forum będę miał potwierdzenie 100 procentowe .

 

 

jeśli ktoś wie na 100 % jak to wygląda proszę o odpowiedz

lzalewski

Program MDM dotyczy wyłącznie rynku pierwotnego.

gustaw87

Witam,

mam otrzymać od rodziców dom, w tym przypadku przez dom rozumie mury + dach, cała reszta jest do zrobienia.

Wykończenie domu będę musiał wykonać z pomocą kredytu hipotecznego. Czy jest możliwość podpięcia się pod program MDM?

kasiuniaaa1325

Witam mam pytanie czy do kredytu w programie MDM można dołączyć zobowiązania kredytu gotowkowego

GPO Finanse

Nie, nie można.

Doradca Lubuskie
Witam,

mam otrzymać od rodziców dom, w tym przypadku przez dom rozumie mury + dach, cała reszta jest do zrobienia.

Wykończenie domu będę musiał wykonać z pomocą kredytu hipotecznego. Czy jest możliwość podpięcia się pod program MDM?

 

Nie nie możesz skorzystać z programu MDM. Musisz wnioskować o ,,normalny'' kredyt hipoteczny

fiszmaker

Witam,

 

wiadomo coś już na temat limitów jakie mają obowiązywać w MDM 2015?

Andrzej_O

Owszem,

bgk.com.pl/storage/wska%C5%BAniki%20MdM%20I%20Q%202015.pdf

malutka1922

Witam. Mm pytanie odnośnie zakupu nowego mieszkania. Byłam z mężem u dewelopera, i mówił że przy podpisaniu umowy przedwstępnej musimy wpłacić zadatek w wysokości 20000 zł. Jeżeli bank nie udzieli nam kredytu, zadatek jest zwracany.

Chciałabym dowiedzieć się czy istnieje możliwość, że bank po udzieleniu kredytu zwróci nam równowartość zadatku?

Nie posiadamy tak wysokiej gotówki, musielibyśmy się zapożyczyć u rodziny.

Doradca Lubuskie

Teoretycznie tak, ale moje pytanie:

- jeżeli nie posiadacie swoich środków to jak chcecie wykończyć mieszkanie na które chcecie otrzymać dopłatę z programu MDM?

sznajdi

U mnie to wygląda tak, że zadatek to 5000 zł ...w akcie notarialnym umowy deweloperskiej ogólna kwota nieruchomości, którą musi przelać bank nie jest pomniejszona o zadatek i jest wpis o zwrocie nadwyżki po wpłaceniu całej kwoty nieruchomości...także bez problemu tak można zrobić.

piotrszarnacki

Witam serdecznie,

chciałbym się upewnić w kwestii warunku dotyczące wieku kredytobiorcy.

Urodziłem się w lutym 1981 roku. Czyli wniosek najpóźniej musze złożyć w grudniu 2016 aby spełnić ww. warunek?

Bahleron

Dobry wieczór,

 

Takie mi się pytanie urodziło, a dotyczy wypłaty środków z MdM. Otóż ustawa stanowi tak:

 

3. Wypłata środków z tytułu udzielonego nabywcy dofinansowania wkładu własnego dokonywana jest przez instytucję kredytującą:

1) po zawarciu przez nabywcę umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, na rachunek osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na który przekazane zostały lub przekazywane są środki z tytułu udzielonego kredytu – w przypadku gdy nabycie mieszkania dotyczy mieszkania oddanego do użytkowania i nie by- ło związane z zawarciem umowy deweloperskiej;

 

A ja nie mam umowy developerskiej. U tego developera proces nabywania wygląda tak: 1) umowa przedwstępna --> 5 dni na wpłatę 2000 zaliczki --> 60 dni na wpłatę całości kwoty 2) zawarcie umowy przeniesienia własności (notariusz itd)

 

Jak to się ma do zapisu z ustawy, z którego wynika iż wypłata dokonana zostanie dopiero po przeniesieniu własności (a ta nie zostanie przeniesiona dopóki nie wpłacę 100% wartości mieszkania)? Mam naciskać na developera żeby się zastanowił nad formą proponowanej procedury (zwłaszcza, że reklamuje mieszkania jako mieszkania pod MdM) czy jednak bank załatwia to jakoś inaczej?

 

Dzięki za odpowiedź

sznajdi

PiotrDeweloper nie umówi cie z notariuszem na przeniesienie własnosci dopóki nie otrzyma całej wplaty(bank gdzie bierzesz kredyt+MDM z BGK)...jak masz umowe wstępną będzie ok dla BGK i na jej podstawie przekaże środki developerowi. Kwota MDM z BGK jest wyplacana na koncu po wyplacie kredytu. Umowa wstepna, deweloperska bez znaczenia jak sie nazywa chodzi o to samo...

Bahleron

Właśnie dzwoniłem do dewelopera. Na szczęście wiedzą o takiej sytuacji i procedura u nich jest taka, że w momencie kiedy będą wiedzieć jaka dopłata z tytułu MDM będzie wypłacona to podpisuje się aneks do umowy i na podstawie tego aneksu następuje przeniesienie własności przy wpłacie na konto zmniejszonej o dopłatę. Są na to przygotowani. Ale się przestraszyłem ;)

 

A co do braku znaczenia czy to umowa wstępna czy deweloperska - ja widzę w ustawie konkretny ww. zapis. Jeśli to więc prawda, że to nie ma znaczenia to proszę o jakąś podstawę prawną. Chętnie poszerzę wiedzę :)

sznajdi

Sytuacja jest prosta ...jezeli bank na podstawie tej umowy zgadza sie na udzielenie kredytu to nie ma znaczenia jak ona sie nazywa...jezeli kredyt jest przyznany doplata z BGK to formalnosc nie ma opcji zeby jej nie bylo :)

PlanFinance.pl
PiotrDeweloper nie umówi cie z notariuszem na przeniesienie własnosci dopóki nie otrzyma całej wplaty(bank gdzie bierzesz kredyt+MDM z BGK)...jak masz umowe wstępną będzie ok dla BGK i na jej podstawie przekaże środki developerowi. Kwota MDM z BGK jest wyplacana na koncu po wyplacie kredytu. Umowa wstepna, deweloperska bez znaczenia jak sie nazywa chodzi o to samo...

 

Proszę zostaw doradzanie ludziom którzy REALNIE wiedza jak to wygląda. Piszesz masę głupot, które wprowadzają zamęt.

 

Wielokrotnie realizowałem transakcje na rynku pierwotnym, gdy wypłata kredytu następowała po przeniesieniu własności. Praktycznie jedynym problemem jest sytuacja w której na inwestycji jest kredyt developerski i nie można wystawić promesy bezciężarowego wydzielenia nieruchomości. Wtedy hipoteka z inwestycji jest automatycznie przepisywana do KW mieszkania. Nawet jeśli tak jest to i to da się obejść. Kwestia małej organizacji i dobrej chęci ze strony developera.

 

Sytuacja jest prosta ...jezeli bank na podstawie tej umowy zgadza sie na udzielenie kredytu to nie ma znaczenia jak ona sie nazywa...jezeli kredyt jest przyznany doplata z BGK to formalnosc nie ma opcji zeby jej nie bylo

 

Oczywiście że umowa ma znaczenie. Bank nie udzieli kredytu jeśli nie będzie to kompatybilne z zasadami ustawy to jest chyba jasne.

 

 

Dobry wieczór,

 

Takie mi się pytanie urodziło, a dotyczy wypłaty środków z MdM. Otóż ustawa stanowi tak:

 

3. Wypłata środków z tytułu udzielonego nabywcy dofinansowania wkładu własnego dokonywana jest przez instytucję kredytującą:

1) po zawarciu przez nabywcę umowy o ustanowieniu lub przeniesieniu własności mieszkania, na rachunek osoby, która wybudowała mieszkanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na który przekazane zostały lub przekazywane są środki z tytułu udzielonego kredytu – w przypadku gdy nabycie mieszkania dotyczy mieszkania oddanego do użytkowania i nie by- ło związane z zawarciem umowy deweloperskiej;

 

A ja nie mam umowy developerskiej. U tego developera proces nabywania wygląda tak: 1) umowa przedwstępna --> 5 dni na wpłatę 2000 zaliczki --> 60 dni na wpłatę całości kwoty 2) zawarcie umowy przeniesienia własności (notariusz itd)

 

Jak to się ma do zapisu z ustawy, z którego wynika iż wypłata dokonana zostanie dopiero po przeniesieniu własności (a ta nie zostanie przeniesiona dopóki nie wpłacę 100% wartości mieszkania)? Mam naciskać na developera żeby się zastanowił nad formą proponowanej procedury (zwłaszcza, że reklamuje mieszkania jako mieszkania pod MdM) czy jednak bank załatwia to jakoś inaczej?

 

Dzięki za odpowiedź

Właśnie dzwoniłem do dewelopera. Na szczęście wiedzą o takiej sytuacji i procedura u nich jest taka, że w momencie kiedy będą wiedzieć jaka dopłata z tytułu MDM będzie wypłacona to podpisuje się aneks do umowy i na podstawie tego aneksu następuje przeniesienie własności przy wpłacie na konto zmniejszonej o dopłatę. Są na to przygotowani. Ale się przestraszyłem ;)

 

A co do braku znaczenia czy to umowa wstępna czy deweloperska - ja widzę w ustawie konkretny ww. zapis. Jeśli to więc prawda, że to nie ma znaczenia to proszę o jakąś podstawę prawną. Chętnie poszerzę wiedzę

 

Wysokość dopłaty jest znana już na starcie. Żaden problem do wyliczenia. Konstrukcja zaproponowana przez developera jest zła. W części banków mogą to ocenić jako niezgodność z ustawą i odmówić kredytu. Po co sobie komplikować życie, dlaczego nie mogą podpisać od raz umowy, któa nie budzi wątpliwości?.

 

Nie pytaj się sznajdiego bo wprowadza w błąd nie mając elementarnej wiedzy.

Bahleron

sznajdi: bank komercyjny a BGK to zupelnie rozne podstawy prawne funkcjonowania. BGK jest zwiazany ustawa o mdm i musi sie jej trzymac. Instytucja kredytujaca (bank komercyjny) ma wieksza swobode decydowania kiedy wyplacic Ci transze pieniedzy i na jakiej podstawie. Ergo smiem twierdzic, ze opowiadasz bajki ;)

 

PlanFinanse: dzieki za rzeczowa odpowiedz :)

sznajdi

Ja nie doradzam doradzanie zostawiam Wam..ja tylko mowie jak bylo w moim i kilku znajomych przypadkach...i planfinance co za roznica czy umowa nazywa sie deweloperska czy wstepna ? Chyba najwazniejsza jest jej tresc a tego nie neguje...jezeli miales calkowite przeniesienia przed wplata calosci to super Ja i moi znajomi nie. Gdzie jeszcze glupoty wypisuje ?

PlanFinance.pl
Ja nie doradzam doradzanie zostawiam Wam..ja tylko mowie jak bylo w moim i kilku znajomych przypadkach...i planfinance co za roznica czy umowa nazywa sie deweloperska czy wstepna ? Chyba najwazniejsza jest jej tresc a tego nie neguje...jezeli miales calkowite przeniesienia przed wplata calosci to super Ja i moi znajomi nie. Gdzie jeszcze glupoty wypisuje ?

 

 

Owszem Twoje posty mają charakter porady. Nie mając zielonego pojęcia wprowadzasz innych w błąd.

 

Umowa ma znaczenie. Jeśli nie wiesz jakie to zapraszam do lektury ustawy o MdM. Jest tam paragraf odnoszący się do tej kwestii.

 

Piszesz że nie ma możliwości na zapłatę po akcie końcowym. Wiele jest takich transakcji obecnie. Duży developer rzadko się na to zgodzi, ale lokalna mała firma dlaczego nie. Nie muszą zakładać rachunków powierniczych, nie podpisują umów developerskich, budują najczęściej z własnych środków.

 

Uwierz mi zwykły Kowalski nie ma zielonego pojęcia jak działa hipoteka. Słuchanie znajomych czy rodziny to pierwszy stopień do problemów.

sznajdi

Spoko ale bez napinki...piszesz..."piszesz nie ma mozliwosci na zaplate po akcie koncowym" ...gdzie ? Jaka zaplate po jakim akcie ? Chyba nie do konca mnie zrozumiales :)

PlanFinance.pl
Spoko ale bez napinki...piszesz..."piszesz nie ma mozliwosci na zaplate po akcie koncowym" ...gdzie ? Jaka zaplate po jakim akcie ? Chyba nie do konca mnie zrozumiales :)

 

Zrozumiałem doskonale.

 

PiotrDeweloper nie umówi cie z notariuszem na przeniesienie własnosci dopóki nie otrzyma całej wplaty(bank gdzie bierzesz kredyt+MDM z BGK).
sznajdi

Kolego nie mialem na mysli ze nie ma w ogole takiej opcji ...tylko wywnioskowalem to z postu ..."A ja nie mam umowy developerskiej. U tego developera proces nabywania wygląda tak: 1) umowa przedwstępna --> 5 dni na wpłatę 2000 zaliczki --> 60 dni na wpłatę całości kwoty 2) zawarcie umowy przeniesienia własności (notariusz itd)"...moja wypowiedz dotyczy tylko tego fragmentu...bo z tego tak wynika ze deweloper chce miec kase a pozniej przenosi wlasnosc...:)

Bahleron

Panowie nie skaczcie sobie do gardeł z mojego powodu :D

 

Umowa deweloperska (a ta jest wspomniana w ustawie w kolejnych punktach tego artykułu) i umowa przedwstępna to dwie różne rzeczy. Różnią się choćby formą (akt notarialny przy deweloperskiej) oraz celem zawierania. To nie jest to samo. W ogóle prawo to dziwna dziedzina, bardzo logiczna i niestety czasami tzw. chłopski rozum nie ma tu zastosowania. O jeden przykład: wg UE ślimak jest rybą. Czy jest w rzeczywistości? Nie jest. Niemniej prawnie może sobie być choćby dinozaurem. To samo z umowami. To że na podstawie zawartości można wysnuć podobne wniosku nie oznacza że takie umowy są tożsame. Tak samo wieprzowina i wołowina może podobnie wyglądają i smakują ale to nie jest to samo. :D

 

Dlatego pax między narody. Jeśli w ustawie jest napisane, że wypłata następuje po przekazaniu własności (lub na nieco innych zasadach na mocy umowy deweloperskiej) tzn. że BGK ma się tego trzymać i na 100% nie wypłaci transzy wcześniej.

 

pzdr

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.